Gündem Haberleri

  İngiliz basınından Türkiye'ye övgü Londra'ya eleştiri

  Planet
  24.02.2011 - 11:12 | Son Güncelleme:

  İngiliz basını, Libya’daki İngiliz vatandaşlarının tahliyesi konusunda Londra hükümetine sert eleştirilerde bulunurken, Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarına övgüler yağdırdı. İngiltere'nin organize ettiği uçuşlar için, Times “fiyasko”, Telegraph “mahcup edici” derken, Guardian “utanç verici” yorumunu yaptı. Times, “En çarpıcı girişim Türkiye’den geldi” diye yazdı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

  İngiltere hükümeti, Libya’daki vatandaşlarını tahliye etmek için bu ülkeye göndereceği uçağın Gatwitck Havaalanı'nda arıza yapıp 9 saatten fazla rötar yapması üzerine ağır eleştirilerin hedefi oldu. Gazeteler, hükümeti sert dille eleştirirken Türkiye’nin tahliye çalışmalarına dikkat çekti.  

  Times gazetesi, İngiliz hükümetinin düzenlediği uçuşları “fiyasko” olarak nitelendirdiği haberinde İngiliz hükümetinin çok yavaş hareket ettiğini kaydederken Libya'dan vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasında en çarpıcı girişimin Türkiye'den geldiğini yazdı.    

  Haberde Türkiye’nin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiler aktarılırken iki feribot ile 3 binden fazla Türk işçisinin Marmaris’e getirildiğine dikkat çekildi.

  Libya’da kurtarılmayı bekleyen İngiliz vatandaşlarının tepkilerini yansıtan Guardian'ın haberinde de İngiltere hükümetinin tahliye planının “utanç verici” olduğu ifade edilirken başka ülkelerin operasyonlarındaki başarılara dikkat çekildi.

  Telegraph ise, İngiliz hükümetinin Libya’daki vatandaşlarını tahliyesi için BP’den bir jet ödünç aldığının altı çizilen haberinde “İngiltere’nin, Libya’daki iç savaşından vatandaşlarını tahliye etmeye amaçlayan mahcup edici çabaları kınandı” diye yazdı.

  Türk Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada toplam 7 bin 62 Türk vatandaşının Libya'dan tahliye edildiğini açıkladı.

  ANKA haber ajansının İngiltere basınından derlediği haberinden faydalanılmıştır.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı