Gündem Haberleri

  İngiliz basınından Türkiye'ye övgü Londra'ya eleştiri

  Planet
  24.02.2011 - 10:31 | Son Güncelleme:

  İngiliz basını, Libya’daki İngiliz vatandaşlarının tahliyesi konusunda Londra hükümetine sert eleştirilerde bulunurken, Türkiye’nin bu yöndeki çalışmalarına övgüler yağdırdı. İngiltere'nin organize ettiği uçuşlar için, Times “fiyasko”, Telegraph “mahcup edici” derken, Guardian “utanç verici” yorumunu yaptı. Times, “En çarpıcı girişim Türkiye’den geldi” diye yazdı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

  İngiltere hükümeti, Libya’daki vatandaşlarını tahliye etmek için bu ülkeye göndereceği uçağın Gatwitck Havaalanı'nda arıza yapıp 9 saatten fazla rötar yapması üzerine ağır eleştirilerin hedefi oldu. Gazeteler, hükümeti sert dille eleştirirken Türkiye’nin tahliye çalışmalarına dikkat çekti.

  Times gazetesi, İngiliz hükümetinin düzenlediği uçuşları “fiyasko” olarak nitelendirdiği haberinde İngiliz hükümetinin çok yavaş hareket ettiğini kaydederken Libya'dan vatandaşlarını tahliye eden ülkeler arasında en çarpıcı girişimin Türkiye'den geldiğini yazdı.

  Haberde Türkiye’nin çalışmalarına ilişkin ayrıntılı bilgiler aktarılırken iki feribot ile 3 binden fazla Türk işçisinin Marmaris’e getirildiğine dikkat çekildi.

  Tahliyelerin detaylarını bir haritayla anlatan gazete, 3 bin Türk vatandaşının iki feribotla Bingazi kentinden Marmaris'e taşındığını ayrıca, 250 Türk vatandaşının da Libya'nın Tobruk kentinden alınarak, Mısır'ın İskenderiye kentine götürüldüğünü, buradan da Türkiye'ye döndüğünü aktardı.

   

  Haberde Türkiye'nin feribotlarında en az iki İngiliz vatandaşının da bulunduğunun öğrenildiği belirtildi.

   

  GUARDIAN: UTANÇ VERİCİ

  Libya’da kurtarılmayı bekleyen İngiliz vatandaşlarının tepkilerini yansıtan Guardian'ın haberinde de İngiltere hükümetinin tahliye planının “utanç verici” olduğu ifade edilirken başka ülkelerin operasyonlarındaki başarılara dikkat çekildi.

  İngiltere Dışişleri Bakanlığı dün Libya'ya tahliyeler için charter uçakları göndereceğini açıklamasından kısa bir süre sonra, gönderilecek ilk charter uçağının "teknik arıza" nedeniyle Libya'yagitmesi gecikmişti. İngiltere ilk tahliyesini dün akşam saatlerindegerçekleştirebildi.

   

  TELEGRAPH HÜKÜMETİ SAVUNDU

  Telegraph ise, İngiliz hükümetinin Libya’daki vatandaşlarını tahliyesi için BP’den bir jet ödünç aldığının altı çizilen haberinde “İngiltere’nin, Libya’daki iç savaşından vatandaşlarını tahliye etmeye amaçlayan mahcup edici çabaları kınandı” diye yazdı.

  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim_2/kacis_banner.jpg

  Gazete İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Körfez ülkelerine yaptığı geziyi kesip, İngiltere'de bazı hükümet yetkilileriyle temasa geçtiğini, İngiliz vatandaşlarının kurtarılmalarının hızlandırılmasını istediğini bildirdi. Gazete ayrıca, Dışişleri Bakanı William Hague'in de bu çerçevede ABD ziyaretini iptal ettiğini kaydetti.

   

  Telegraph, "hükümeti eleştiren çevrelerin, bugüne dek Libya'dan bir tek İngiliz vatandaşının dahi tahliye edilmediğini, ancak Türkiye ile Fransa ve Portekiz’in yanı sıra başka bazı AB ülkelerinin binlerce vatandaşını tahliye ettiklerini vurguladıklarına" dikkati çekti.

   

  CAMERON ÖZÜR DİLEDİ

   

  Bu arada Cameron, İngiliz vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi konusunda yaşanan aksaklıklar ve gecikme konusunda özür diledi.

   

  Cameron, Umman'daki temasları sırasında yaptığı açıklamada, Libya'daki kargaşa durumundan dolayı tahliyelerin kolay olmadığını söyledi ve gecikmeden dolayı özür dilediğini ifade etti.

   

  İngiliz hükümeti tahliyeler konusunda bir toplantı yapıyor. İngiliz basını, Dışişleri Bakanı William Hague'in de katıldığı bu toplantının sonunda, Libya'ya, özellikle çöl kamplarının bulunduğu bölgeye askeri uçak gönderme kararı alınabileceğini aktarıyor.

  ANKA ve AA haber ajanslarının İngiltere basınından derlediği haberlerinden faydalanılmıştır.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı