Gündem Haberleri

  İngiliz basını: Türkiye reddedilirse Avrupa felakete sürüklenir

  Hürriyet Haber
  02.10.2005 - 12:15 | Son Güncelleme:

   Victor Hugo ile AB’ye uyarı

   22 saatlik maraton

   İngiliz bakan: Görüşmelerin başarısızlığı Türkiye için ihanet

   Avusturya’yı iknaya İngiliz desteği

   Edelman: Türkiye’yi geri çevirmek felaket olur

  Türkiye’nin AB üyeliği konusu, İngiliz basınında yoğun bir biçimde işleniyor. İngiltere’de pazar günleri yayınlanan gazetelerde, "Avrupa, Türkiye’yi reddederse bir felaket ile karşı karşıya kalacak" ve "Türkiye desteklenmeli çünkü Avrupa için doğru olanı budur" gibi yorumlar yapılıyor.

  SUNDAY TELEGRAPH: AVUSTURYA’NIN TUTUMU TÜRKİYE’DE ÖFKE YARATTI

  The Sunday Telegraph, "Avrupa, Türkiye’yi reddederse bir felaketle karşı karşıya kalacak" uyarısını yaptı. Asıl şampanya ve kutlama yemeği olması gerekirken Avusturya’nın muhalefeti nedeniyle havanın çok tatsızlaştığını belirten gazete, Avusturya’nın bu tutumunun Türkiye’de "öfke" yarattığını yazdı.

  THE OBSERVER: İLERLEME YOLU PAYLAŞILMIŞ GELECEK

  Pazar günleri yayınlanan The Observer gazetesi ise, başyazısında "ilerleme yolu’nun, "paylaşılmış bir gelecek" olduğunu belirtti. Türkiye’nin AB üyeliği için güçlü argümanları bulunduğunu kaydeden gazete, "Avrupa, her şeyden önce şimdiden Avrupa’da yaşayan 12 milyon kadar Müslüman’a olumlu bir mesaj göndermeli" ifadesini kullandı. The Observer, Türkiye’deki tepkileri değerlendirdiği haberinde ise "Türkler giderek öfkeleniyor" dedi.

  INDEPENDENT ON SUNDAY: DESTEKLEMEK EN DOĞRUSUDUR

  The Independent on Sunday ise, başyasında Batı’nın Müslümanlarla ilişkilerinin bozulacağı savının Türkiye’nin AB üyeliğinin desteklenmesi için en kötü nedeni olduğunu savundu. Türkiye’nin reddedilmesinin Müslümanların El Kaide’ye yanaşmasına yol açacağı iddiasını, "büyük bir hakaret" olarak nitelendiren gazete, "Türkiye’nin başvurusunu desteklenmesi gerektiren neden, bunun Avrupa’nın, Türkiye’nin ve evrensel insan haklarının ilerlemesi için doğrusu olmasıdır" yorumunu yaptı.

  SUNDAY TIMES: TÜRK HALKI HAKLI OLABİLİR

  Türkiye’deki tepkileri değerlendiren gazeteler arasında yer alan The Sunday Times da, Türkiye’de artan sayıda insanın AB hedefini sorguladıklarını belirtti. "İstenmediğini hissetmekte haklı olabilirler" ifadesini kullanan gazete, AB’nin 25 ülkesinde halkın yarısından fazlası Türkiye’nin katılımına karşı çıkıyor" diye yazdı.

  Gazete, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’nın "imtiyazlı ortaklık önerisini destekleyenlerin 19’uncu yüzyıla ait bir mentaliteyi sergiledikleri" sözlerine de yer verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı