Gündem Haberleri

  İngiliz basını: 'İngiltere'de yeni dönem'

  Planet
  12.05.2010 - 13:22 | Son Güncelleme:

  Muhafazakâr Parti lideri David Cameron’ın Başbakan olması ardından, İngiliz gazeteleri yeni dönemin başlangıcını 'İngiltere'de yeni dönem' başlığıyla duyurdu.

  Guardian: İngiltere’de 80 yıl aradan sonra kurulan ilk koalisyon hükümetinin çalışmalarında zorlanabileceği yorumunu yapan gazete, Cameron’ın İşçi Partisi’yle istikrarlı bir koalisyon kuramayacağına inandığı için Liberal Demokratlar'a yöneldiğini belirtti.

   

  Eğer Muhafazakâr Parti ve Liberal Demokratlar arasındaki anlaşma işe yararsa, Muhafazakârların yapısında değişim görülebilir. Aksi olması halinde, yenilikçi güç olarak görülen Liberal Demokratlar dışlanma tehlikesiyle karşılaşabilir.

   

  Financial Times: Cameron'ın başbakanlığa gelişini "Cameron sonunda iktidarda" başlığını atarak duyuran Financial Times, Cameron'ın beş yıldır sürdürdüğü Muhafazakâr Parti'yi modernize etme çabasının bir sonucu olarak başbakanlığa yükseldiğini belirtti.

   

  Tarihi bir koalisyon üzerinde çalışmaya başlayan Cameron ve koalisyon ortağı Liberal Demokrat lider Clegg kabinede yer alacak bakanlar ve İngiltere’nin ekonomisine yön verecek politikalar üzerinde görüşmelere devam edecek.

   

  Görüşmelerin ardından ilk basın toplantılarını düzenleyecek iki liderin, sabit beş yıllık iktidar kapsamında yıllık 6 milyar sterlin kesintiye gitmek ve yeni bankacılık düzenlemeleri planladıkları belirtildi. Liberal Demokratlar, Muhafazakârlar yaptıkları ve kendilerine kabinede 5, diğer bakanlık mevkilerinde ise 15 sandalye sunan anlaşmadan gayet memnun gözüküyor

   

  Times: "Değişimi kucaklamak" manşetini atan Times, Cameron’ın sonunda zaferi kazandığına, ancak yeni başbakanın bütçe açığını azaltmak için kesintiler yapmak gibi zor bir görevle karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

   

  Yeni bir politik döneme giren hükümetin önünde “ağır ve zor” bir süreç bulunuyor. Muhafazakâr lider Cameron ve Liberal Demokrat lider Clegg bütçe açığı, toplumsal sorunlar ve toplum güvenini kazanmak gibi konularda görüş ayrılıklarını bir kenara ittikleri gibi, daha fazla sorumluluk sahibi bir toplum ortaya koymak istiyor.

   

  Daily Telegraph: Başbakan Gordon Brown'un başbakanlıktan istifasını değerlendiren Daily Telegraph, Brown'un “başbakanlık görevini eş ve baba olmanın ardından hayatının ikinci en önemli görevi olarak gördüğü” sözlerine yer verdi.

   

  Koalisyon hükümetinin ömrü soru işaretleri oluşturuyor. Başbakanlığı süresince de istifa etmesi için yoğun baskılara maruz kalan Brown en sonundan siyasetten çekilirken, yerini kimin alacak isim olmak için Dışişleri Bakanı David Miliband ile kardeşi Ed Miliband arasında bir mücadele yaşanabilir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı