GeriGündem İngiliz Başbakan altı milyon memura fikrini sordu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz Başbakan altı milyon memura fikrini sordu

İngiltere Başbakanı David Cameron ve yardımcısı Nick Clegg, ülkedeki altı milyon kamu çalışanlarına bir mektup yazdı ve tasarruf yapma ve rekor seviyedeki bütçe açığını indirmek için fikir beyan etmelerini istedi.

İngiliz Maliye Bakanı George Osborne, bu hafta açıklanan ilk bütçe kapsamında, şu anda gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 11’ine denk gelen bütçe açığını 2015’e kadar makul seviyelere indirmek adına sağlık ve uluslararası kalkınma için yapılacak hariç, bütün hükümet harcamalarında yüzde 25 oranında bir kesintiye gideceğini açıkladı.

 

Koalisyon partisinin liderlerinin İngiltere’nin bütün çalışanlarını hedef alan bir mektup yazmasındaki amacın, ülke çapında herkesin yaşam standardını etkileyecek kemer sıkma önlemlerine destek aramak olduğu belirtiliyor.

 

İki lider mektuplarında, “Tasarruf yöntemlerini ortaya çıkarma konusunda bize yardımcı olmanızı istiyoruz. Sizlerin tavsiyesiyle kamu harcamalarımızı adil bir şekilde azaltabiliriz” ifadesine yer verdi.

 

Cameron ve Clegg aynı zamanda “Kamu sektörü çalışanları olarak, işlerin nerede iyi olduğunu, nelerin gereksiz olduğunu bizden daha iyi biliyorsunuz. Bize daha az parayla daha verimli işler çıkarabileceğimiz yöntemleri tavsiye edebilirsiniz” dedi.

 

İngiltere’nin en büyük memur sendikası Unison ise, üyelerinin kamu tavsiyeler konusunda işbirliği içinde çalışacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle