GeriGündem İngiliz bankadan Türkiye için olumlu yorum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İngiliz bankadan Türkiye için olumlu yorum

İngiliz bankadan Türkiye için olumlu yorum
refid:15112513 ilişkili resim dosyası

İngiliz Barclays Capital bankasının çeyreksel bazda yayımladığı Gelişmekte Olan Piyasalar Raporu’nda Türkiye’den oldukça olumlu sözlerle bahsedilirken, Türk tahvillerine yatırım yapılmasını önerdiklerini belirtildi. İngiliz banka Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hâsılasının bu yıl yüzde 6’nın üzerinde artacağını tahmin etti.

Bankanın raporunda, ekonomik iyileşmenin güçlü olduğu ve temel göstergelerin bir önceki kriz sonrasındaki iyileşmeye paralel hareket ettiğine dikkat çekildi.

 

Türkiye’nin mali direncinin bir hayli geliştiğine ve kamu borcu dinamiklerinin oldukça sağlam göründüğüne dikkat çekilen raporda, her geçen gün biraz daha artan cari açığı finanse etmenin ve istikrarlı bir görüntü çizmeyen enflasyon ülke ekonomisinin temel sıkıntıları olduğu söylendi.  

           

BÜYÜME YÜZDE 6 OLACAK

Barclays raporunda, Türkiye’ye gelen sermaye akışlarının arttığı, Mayıs ayı enflasyon oranının beklenmedik bir şekilde düştüğüne ve bu gelişmenin de Türkiye Merkez Bankası’nı ülkedeki faiz oranlarını yükseltmeye zorladığı ifade edildi.  

  

Banka bütün bu gelişmeleri dikkate alarak, yatırımcıların ellerindeki Türkiye tahvillerini tutmaya devam etmelerini tavsiye etti.      

Rapor aynı zamanda, geçen Mart ayında yayınladıkları rapordan bu yana Türkiye’de ekonomik büyüme, enflasyon, mali görünüm ve siyaset cephelerinde oldukça önemli gelişmelerin yaşandığını da söyledi.  

 

BELİRGİN RİSKLER

Raporda Türkiye için oldukça yapıcı görüşlerini bildirildiğine ve ülkeyi bekleyen belli başlı risklerin olduğuna dikkat çekildi.

 

Türkiye’nin ulaşabileceği yeterlilikteki dış finansmana çok fazla bağlı hale gelmesinin ekonomi açısından önemli risklerden biri olarak gösterildi.

 

Ülkedeki ana enflasyonun beklenenden daha yüksek gelebileceği ve mali performansın fazlasıyla siyasetteki istikrara bağlı olmasının ileride bazı sorunlara neden olabileceği belirtildi.

 

S&P’DEN OLUMLU YORUM

Diğer yandan kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s dün önümüzdeki iki yıl içinde Türkiye’nin şu anda pozitif not görünümüyle BB olan kredi notunu yüzde 30 oranında yükseltme ihtimalinin olduğunu belirtti.

 

Royal Bank of Scotland’ın gelişmekte olan ülkeler analistlerinden Timothy Ash ise bunun oldukça düşük bir ihtimal olduğuna inandığını belirtti.

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle