Gündem Haberleri

  İneğiyle koyunuyla sığınıyorlar

  Bülent SARIOĞLU/ANKARA
  18.06.2017 - 23:02 | Son Güncelleme:

  Meclis Mülteci Hakları Alt Komisyonu Başkanı AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Türkiye’nin geçen hafta 3 milyon 350 bini resmi sığınmacı sayısıyla dünyada lider olduğunu belirterek, “Bize gelen sığınmacılar inekleriyle geliyor, diyorlar ki ‘Benim ineğim var, koyunum var.’ Onları da getiriyor. Dünyanın hiçbir yerinde ineğiyle sığınmak isteyen insan yok” dedi.

  240 BİN VATANSIZ BEBEK

  Komisyona bilgi veren Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Emin Bozoğlan, “Savaştan bu yana Türkiye’de doğan 240 bin civarında Suriyeli çocuk maalesef vatansızdır” dedi.
  Bu veriyi doğrulayan Uslu, “Baştan beri bu 240 bin çocuğa otomatik olarak vatandaşlığı verelim görüşündeyim. Bizde toprak esaslı vatandaşlık yok, kan esaslı vatandaşlığı kabul ediyoruz. Anne babaları buradaysa muvafakat isteyelim, en azından bu çocuklar bir yere ait olduklarını fark ederek doğsunlar” dedi.

  KİŞİ BAŞI 2 BİN 500 DOLAR

  Türkmenevi Başkanı Davut Karataş da her gün tanık olduğu kaçak geçişlerden örnek vererek, “Dün bir arkadaş görmüştüm, 2 bin 500 dolar para vererek kaçakçı aracılığıyla girmiş. Burada ciddi rant dönüyor. Bir aileyi geçirmek için 10 bin dolar para vermek durumundasınız. Hâlâ bu iş yaygın olarak devam ediyor” dedi.

  İneğiyle koyunuyla sığınıyorlar

  DÜNYADA BİRİNCİYİZ

  İlginç mülteci örnekleri anlatan Atay Uslu da şunları söyledi:

  “Türkiye’de bugün itibariyle 3 milyon 30 bin kayıtlı Suriyeli var, kayıtsız hâlini bilmiyoruz. 150 bin civarında Irak’tan gelen var. 170 bin civarında uluslararası koruma başvurusu sahibi kişi var (Afganistan, Myanmar, Filistin gibi üçüncü ülkeler). Kayıtlarımızda 3 milyon 350 bin koruma statüsü sahibi yabancı var. Bu rakam, dünyada en çok sığınmacı sahibi ülke yapıyor bizi. Bu kadar sığınmacıya bu kadar kısa sürede ev sahipliği yapabilecek ülke yok. Toplumumuz bunu ciddi bir şekilde kabullenmiş. Avrupa’daki gibi yabancı düşmanlığı boyutunda bir olay yok. Avrupa’daki sığınmacı mantığıyla buradaki süreci yönetmemiz çok zor. Dünyanın hiçbir yerinde ineğiyle başka bir yere sığınmak isteyen insan yok.

  ÇAKMA SURİYELİ DİLENCİLER

  Geçen hafta Ankara Valiliği sokaklardaki dilencilerle ilgili bir operasyon gerçekleştirdi, 860 dilenci yakalandı, bunların 55 tanesinin yabancı olduğu görüldü. Geri kalanları Türk. Yani, Türkler bunu suiistimal ediyor, böyle bir yanlış algı oluşmasına da sebep olunuyor.”

  Etiketler: gazetehaberleri , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı