Gündem Haberleri

  İnebolu ve Doğanyurt'ta sel şoku

  Fethican YILDIRIM/İNEBOLU (Kastamonu), (DHA)
  01.10.2008 - 13:45 | Son Güncelleme:

  KASTAMONU'nun sahil kesimindeki ilçeleri İnebolu ve Doğanyurt'taki sel ardından kriz merkezleri oluşturuldu. İki ilçeye halen içme suyu verilemiyor.

  KASTAMONU'DA SEL ŞOKU 

  VAN'DA YAĞMUR VE DOLU KABUSU  

  Doğanyurt Kaymakam Ahmet Karatepe, ilçede afet yaşandığını belirterek, yardım çağrısında bulunduklarını açıkladı. Sel nedeniyle ilçeye bağlı 27 köyden 24'ü ile ulaşımın sağlanamadığını belirten Kaymakam Karatepe, sel felaketi nedeniyle hemen bir kriz merkezi   oluşturduklarını, Doğanyurt'un ‘Afet bölgesi’ ilan edilmesi için valiliğe başvurduklarını belirterek, şöyle dedi:
  “KÖYDES kapsamında köy yollarımızda 2 yıldan bu yana yaptığımız bütün çalışmalar yok oldu. Şu anda 24 köyümüzün yolu kapalı bulunuyor. Köylerdeki vatandaşlarımız ilçe merkeziyle ulaşım sağlayamıyor. Doğanyurt'un il merkezi ile bağlantısını sağlayan karayolu da öğle saatlerine kadar kapalıydı. Karayolları ekipleri bu yolu ulaşıma açtı. Dün gece yarısından bu yana belediye başkanımızla birlikte teyakkuz halindeyiz. İlçe merkezinde 30 evi boşalttık. Devletimiz bu felaketin üstesinden gelecektir.”

  Doğanyurt Belediye Başkanı Nurullah Kayıran da ilçeye içme suyu verilemediğini hatırlatırken, “Sel suları içme suyu şebekemizde hasara neden oldu. Sular altında kalan şebekedeki hasarı henüz bilemiyoruz. Suların çekilmesinden sonra çalışmaları başlatacağız. Şehir merkezinde de büyük hasar meydana geldi” diye konuştu.

  Selden etkilenen İnebolu'nun Kaymakamı İlhan Karakoyun başkanlığında oluşturulan kriz merkezi, hasar tespit çalışması yaptı. Kaymakam Karakoyun, ilçe merkezinde 8 ev ile 8 işyeri ve 1 okulu su baskını nedeniyle hasar görüldüğünü, 12 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi. Karakoyun, sabahtan bu yana sürdürülen çalışmalar sonunda 10 köye ulaşımın sağlandığını ifade etti.

  Kastamonu'nun sahilindeki Doğanyurt ve İnebolu ilçelerini vuran sel suları çekiliyor. Selin en fazla etkili olduğu Doğanyurt’ta kapalı olan 24 köy yolunu ulaşıma açmak için ilçeye İl Özel İdaresi ve Karayolları 15'inci Bölge Müdürlüğü'nden iş makineleri gönderildi. Bu sabah saatlerinde köy yollarında çalışmalara başlandı. Doğanyurt Kaymakamı Ahmet Karatepe de, köylerle ulaşımın sağlanmasının 3-4 gün alabileceğini belirterek, “Ulaşımı sağlarız, ama köy yollarımızı yine eski haline getirmemiz haftalar alır” dedi. Karatepe, köy yollarının yanı sıra ilçe merkezinde de hasarlar olduğunu bildirirken, “Sayın Valimiz her türlü desteğini sağlıyor. Afet İşleri Genel Müdürü Mustafa Kaymaz telefonla bizi arayarak yaraların sarılacağını belirtti” dedi.

  İnebolu'da selden zarar görenlere bayramdan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerekli yardımın yapılacağı belirtildi. İl Özel İdaresi’nden görevlendirilen iki ayrı teknik ekip İnebolu ve Doğanyurt'taki köy yolları ve alt yapılarında hasar tesbit çalışmalarına başladı. İller Bankası'ndan gelecek ekiplerin de ilçe merkezindeki hasarlarla ilgili inceleme yapacakları bildirildi. Yetkililer, ekiplerin incelemesinden sonra Afet İşleri Genel Müdürlüğü’ne gerekli yardımın yapılması için başvuruda bulunulacağını belirtti.
  İnebolu’daki Azize Ana YİBO'nun zemin katındaki mutfak bölümünde bulunan cihazlar sular altında kaldı. Okulda 15 bin YTL hasar meydana geldiği bildirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı