Gündem Haberleri

  İndiana Jones gibi keşif

  Hürriyet Haber
  08.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tibet'in Can-po nehri üzerinde bulunan ve bir yüzyıldan fazla süredir folklora, efsanelere konu olan gizemli büyük şelalere, başrolünü ünlü aktör Harrison Ford'un üstlendiği ‘‘İndiana Jones’’ filmini aratmayacak bir biçimde, ilk kez Batılı kaşifler tarafından ulaşıldı.

  Keşif yolculuğunun sponsorluğu National Geographic Derneği yaptı ve şelalere 8 Kasım 1998 tarihinde ulaşıldı. Çok keskin dönüşü olan dağ yamaçları arasında görülmeyen, Can-po vadisinin sarp kayalıkları arasına sıkışmış 30-35 metre yükseklikteki görkemli şelaleler hakkında, Tibetli avcılar ve Budist rahipler tarafından bir yüzyıldan fazla zamandan beri çeşitli hikayeler anlatılıyordu.

  Bu gizemli hikayeler, şelaleleri bulmak için pek çok başarısızlıkla sonuçlanan maceranın da yolunu açtı. Şelaleleri bulmak için gösterilen son çaba 1924 yılında yapıldı. Kâşifler, şelalelere çeyrek mil uzaklıktayken arama çalışmalarına son verdiler ve şelalelerin aslında bulunmadığı sonucuna vardılar. Daha sonra 75 yıl boyunca Batılı kaşifler şelaleleri arama girişiminde bulunmadılar. Tibet'in güneydoğusundaki Can-po vadisi, Tibet Budizminde kutsal sayılan ve yalnızca yerel avcılar ile hacıların bilebildiği gizli topraklardan biri olarak kaldı.

  Daha sonra şelaleleri bulmak için yeniden keşif gezisi düzenlenmesi kararlaştırıldı ve bu kez sonuç başarılı oldu. Kaşiflerden Ken Storm, şelaleleri buldukları andaki hislerini anlatırken, bunun çok heyacanlı bir an olduğunu belirtti. Storm, ‘‘20'nci yüzyılın sonunda burada olmamız, dünyanın en büyük nehirlerinden birindeki büyük bir şelalenin kayıtlara geçmesi bile, tek başına harika bir olay’’ diye konuştu.



  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı