Gündem Haberleri

  Independent: Türkiye karşıtlığı akılcı değil

  Oviedo(ANKA)
  24.10.2005 - 13:55 | Son Güncelleme:

  İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Independent, Avrupa’da artan Türkiye karşıtlığına dikkat çekti. Gazete, Avrupa’daki bu karşıtlığın akılcı değil kültürel kökenleri olduğunu belirtti. Gazete, bu durumun en büyük göstergesinin de Viyana kuşatmasına atıfta bulunan "1683’ü hatırla" pankartları olduğunu yazdı.

  British Council yöneticisi David Green’in İspanya’daki konuşmasının aktarıldığı yazıda, bu duruma gösterge olarak da Türkler’in Viyana’yı kuşattığı yıla gönderme olarak açılan "1683’ü hatırla" pankartlarını gösterildi.

  Avrupa genelinde "öteki" olana karşı her geçen gün hoşgörünün azaldığına dikkat çekilen yazıda, göçmenlere karşı saldırıların artmasına dikkat çekildi.

  "HEDEFTE SADECE TÜRKLER YOK"

  Hedefte sadece Türkler’in ve Pakistanlılar’ın bulunmadığı belirtilen yazıda, Polonyalılar ile Çingeneler’e karşı da saldırıların olduğu ifada edildi.

  Antwerp’te göçmen karşıtı partinin yüzde 35 oy aldığı hatırlatılan haberde, Bulgaristan’da da ırkçı ATAKA’nın yüzde 8’lik bir oya sahip olduğu, Avrupa genelindeki diğer pek çok ülkede de Türkiye’nin AB üyeliğinin "Müslüman bir ülkenin bir Hristiyan Kulübüne üye olamayacağı" gerekçesiyle istenmediği belirtildi.

  "Kültürel İlişkiler" kavramının rahat bir kavram gibi göründüğü, ancak aslında o kadar da rahat olmadığı ifade edilen yazıda, "Camilerin, sinagogların ve kütüphanelerin yıkılması da kültürel ilişkilerin bir parçasıdır" dendi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı