Gündem Haberleri

  Independent: Türk cezaevleri mafya ve siyasi örgütlerin elinde

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İhsan DÖRTKARDEŞ/ (DHA)

  Güvenlik güçlerinin eş zamanlı olarak 20 cezaevinde ölüm orucu ve açlık grevi yapan tutuklu ile hükümlülere karşı başlattığı operasyon dünya medyasında geniş yer bulunken, İngiliz The Independent gazetesi, Türkiye'de cezaevlerinde mafya ve siyasi örgütlerin sözünün geçtiğini yazdı.

  The Independent, "Askerler Türk cezaevlerindeki eylemi bastırırken 17 ölü" başlıklı haberinde, Türkiye'nin kendi cezaevlerinde kontrolü yeniden sağlamak için güvenlik güçlerini harekete geçirdiği, ilk günkü resmi açıklamalara göre 15 mahkum ile 2 askerin öldüğünü yazdı. Gazete, "Türkiye cezaevlerinin önemli bölümünde sadece mafya ve siyasi örgütlerin sözü geçiyor" denildi.

  The Guardin gazetesi ise, cezaevlerine güvenlik kuvvetlerinin yaptığı baskında yaklaşık 20 kişinin öldüğünü yazarken, İzmir Buca Cevaevi'nden yükselen dumanlı bir fotoğrafı kullandı.

  Gazete, şunları yazdı: "Türkiye'de 20 kadar cezaevinde ölüm orucuna gidenlere yönelik operasyonlarda en az 15 tutuklunun kendini yakarak öldürmesi ve iki askerin de baskınlar sırasında yaşamanı yitirmesiyle olay siyasi bir felakete dönüştü. İnsan Hakları Vakfı'ndan yapılan açıklamada, hayat kurtarma amacıyla yapılan operasyonun birçok hayata malolduğu belirtildi. Bayrampaşa Cezaevi önünde toplanan tutuklu yakını bir anne, 'Amaçları açık, oğlumu öldürmeye çalışıyorlar' diyordu."

  The Daily Telegrap gazetesi, "Türkler, açlık grevlerine cezaevi baskınlarıyla yanıt verdi" başlığını kullanırken, güvenlik güçleri tarafından kollarından tutulmuş halde yerde sürüklenerek götürülen bir kişinin fotoğrafını yayınladı. Haberde, cezaevlerine yönelik operasyonda tanklar ve saldırı helikopterlerinin kullanıldığı, tıbbi müdahaleyi reddeden birçok tutuklu ve hükümlüye zorla gıda verildiği kaydedildi.

  Bu arada bir çok TV kanalı operasyon haberine geniş yer verdi. İngiliz BBC, Fransız TV5, Alman ZDF ve RTL, İtalyan RAI ile Arap 'El Cezire' televizyonları cezaevlerinin çevresinden çekilen görüntülerin yanı sıra tedavi altına alınan eylemcileri ve korsan gösteri yapanlara güvenlik kuvvetlerinin müdahalesini yansıttı.

  Bu arada Fransız TV5 kanalı Avrupa Parlamentosu'nda İsmail Cem'e saldıran DHKP-C militanı Baha Kimyongör'le röportaj yaptı. Aynı görüntülerde Brüksel'deki DHKP-C gösterisi de yansıtıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı