Gündem Haberleri

  İncirlik'ten Pakistan'a yardım için hava köprüsü

  ANKARA (A.A)
  17.10.2005 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Pakistan'da depremzelere yardım için İncirlik'te büyük bir hava köprüsü oluşturulacağını açıkladı.

  Gül, iki günlük resmi ziyaret için Finlandiya'ya gidişinden önce Esenboğa havaalanında kısa bir açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
  Gül, bir soru üzerine, Pakistan'da meydana gelen depremin dünyanın son yıllarda karşı karşıya kaldığı en kötü doğal felaketlerden biri olduğunu, can ve mal kayıplarının yüksek olduğunu belirtti.
    
  “Türkiye ilk günden itibaren hemen Pakistanlı kardeşlerinin yardımına koşmuştur” diyen Gül, halkın ve devletin desteklerinin önemli rakamlara ulaştığını kaydetti.
    
  Gül, dün BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'in kendisini arayarak Mersin'de hazır bulunan malzemeleri Pakistan'a aktarmak istediklerini, 700 tonluk yardımın aktarılması için Türkiye'den yardım taleplerini kendisine ilettiğini söyledi.
    
  Yapılan çalışmalar sonucunda İncirlik'te büyük bir hava köprüsü oluşturulacağını bildiren Gül, malzemelerin önce İncirlik'e, oradan da Pakistan'a aktarılacağını kaydetti.
    
  Gül, malzemelerin BM'ye ait olduğunu, bu girişimde organizasyonun Türkiye tarafından yapıldığını, nakliye sırasında Türk uçaklarının yanı sıra NATO'nun imkanlarından da yararlanılacağını belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı