Gündem Haberleri

  İncirlik'teki ABD askerlerine alkol uyarısı

  A.A.
  07.07.2007 - 11:43 | Son Güncelleme:

  Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde konuşlu 39. Wing Komutanlığında görevli ABD askerleri, alkol kullanımına dikkat etmeleri konusunda uyarıldı.

  Askeri Polis Servisi'nde görevli Astsubay Başçavuş Joel Davis, alkol kullanmanın bir ayrıcalığa ek olarak bir sorumluluk olduğunu ve dikkatli tüketimin alkole bağlı olayları da önleyeceğini belirtti.

  Davis, alkol kullanımıyla ilgili sorumlulukların sadece hava üssüyle sınırlı olmadığını, bardan sarhoş halde çıkmanın ve elinde alkol şişesiyle gezmenin de ihlalden sayılacağını bildirdi.

  Alkol şişesiyle sokakta yürümenin “Türkiye'de kültürel yönden kabul edilebilir olmadığını” belirten Davis, içkinin, alkol kullanımına izin verilen tesislerin sınırlarında tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

  İncirlik'te görevli askerlerin ABD Hava Kuvvetleri'ni ve ülkesini temsil ettiğini bu nedenle daha dikkatli davranması gerektiğini anlatan Davis, askerlere hitaben şunları kaydetti:
  “Alkollü içeceğinizi satın aldığınız kurumun fiziksel sınırlarının içinde tüketmelisiniz. Siz, Türkiye'de konuksunuz, bu nedenle buranın kültürlerine saygı göstermelisiniz. İncirlik sokaklarında elinde alkol şişeleriyle gezilmesi yasak olduğu gibi motorlu araçlarda da alkol şişesiyle dolaşılması uygun değil. Eğer, alkollü araç kullandığından şüphelenilirse 39. Wing Komutanlığı güvenlik kuvvetlerince durdurularak teste tabii tutulacaksınız. Başarısız olursanız, tutuklanacaksınız.”

  Alkollü olarak araç kullananların, yapılan testlerde alkol alımına ilişkin bir kanıt bulunursa en az 1 yıl boyunca araç kullanma imtiyazından yoksun kalacaklarını vurgulayan Davis, imtiyaz kaybının sadece İncirlik'le sınırlı kalmayacağını bir sonraki görevine de yansıyacağını ifade etti.

  İncirlik'te, hava üssünde görevli ABD'li yüzbaşı Sean Lovest'in kullandığı 01 TF 213 plakalı otomobil, karşı yönden gelen başka bir araçla çarpışmış, kazada 1 kişi ölmüş, yüzbaşıyla bir kişi yaralanmıştı.
  Yüzbaşı Lovest'in yapılan muayenesinde alkollü olduğu belirlenmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı