Gündem Haberleri

  'İncirlik'te atom bombası' kuşkusu sürüyor

  Ankara
  02.03.2005 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "İncirlik Üssü’nde ABD’nin atom bombası bulundurduğu yolundaki iddialar" hakkındaki soru önergesini "gizlilik" gerekçesiyle yanıtlamazken, önerge sahibi CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, 9’u İncirlik’te olmak üzere ABD’nin Türkiye’de 22 nükleer silahı bulunduğu yolunda iddialar olduğunu dile getirerek, "Yokluğunun söylenmemesi varlığının kabulüdür" dedi.

  Vecdi Gönül, CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan’ın İncirlik Üssü’nde bulunan nükleer silahlarla ilgili soru önergesini yanıtlamadı.

   

  Seyhan’a gönderdiği yazıda, soru önergesine verilecek yanıtların "gizli" gizlilik dereceli bilgiler içerdiği, oysa soru önergelerine verilecek yanıtlara gizlilik kaydı konulamadığını ifade etti.

   

  TBMM Başkanlığı’nın yazılı soru önergeleriyle ilgili yazışmalarında da bu durumun not olarak hatırlatıldığına dikkat çeken Gönül, bu nedenle Tacidar Seyhan’ın soru önergesindeki soruların "cevaplandırılamadığı"na işaret etti.

    

  Tacidar Seyhan soru önergesinde, İncirlik Üssü’nde ABD’nin atom bombası bulundurduğu yolunda iddialar bulunduğunu anımsatarak, "Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa bunların sayısı ne kadardır?" sorusunu yöneltmişti.

   

  Seyhan ayrıca, "Bu tür silahlar Türkiye’de var ise Savunma Bakanlığı olarak ulusal güvenlik açısından ne gibi tedbirler aldınız?" ve "İncirlik’teki ABD silahları konusunda bakanlığınızda net bir bilgi var mıdır? Bu silahların türü ve miktarı ne kadardır?" sorularının da yanıtlanmasını istemişti.

   

  "YOKLUĞUNUN SÖYLENMEMESİ VARLIĞININ KABULÜDÜR"

   

  Seyhan, ulusal güvenlik kavramının arkasına sığınarak bir başka ülkenin iç hukukuna aykırı olarak, karşılıklı anlaşmaları hiçe sayıp Türkiye’de konuşlandırılan nükleer silahların gizlenmeye çalışıldığını, bunun doğru olmadığını ifade etti.

   

  Seyhan, Bakan Gönül’ün, Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış bir ulusun bireyi olarak Türkiye’nin komşularında yüzyıllarca sürecek bir düşmanlığın başlangıcı olabilecek böyle bir silahlanmayı kamuoyundan gizlememesi gerektiğini belirtti.

   

  Seyhan, Bakan Gönül’ün dünya barışını tehlikeye sokacak ve egemen yapının bölgede üstünlüğünü sağlayacak atom bombalarının sayı ve gücünün, bunları atacak füze ve menzillerinin kamuoyuna açıklamak zorunda olduğunu söyledi.

   

  Seyhan, "Eğer yoksa ’yok’ diyebilme cesaretini gösterebilmelidir. Yokluğunun söylenmemesi varlığının kabulüdür" diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı