Gündem Haberleri

  İncesu'daki patlama davasının kararı bozuldu

  AA
  21.10.2005 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Yargıtay, İncesu'daki bir LPG istasyonunda 5 Temmuz 2003 tarihinde meydana gelen patlamayla ilgili 2 sanığın 4'er yıl, bir sanığın 2 yıl hapis cezasına bir sanığın da beraatine ilişkin kararı bozdu.

  Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın temyiz incelemesini tamamlandı.

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanıklar Muhsuni Turan ve Yakup Korkmazer hakkında davanın ölüm nedeniyle ortadan kaldırılmasına ilişkin hükmü onadı.

  Daire, sanık M. Aybars hakkındaki beraat kararını ise eksik soruşturma gerekçesiyle bozdu. Daire'nin, bu sanığa yönelik bozma kararında, şöyle denildi:

  “Sanık Aybars Uyanık'ın talimatı ile LPG nakli yapılan tankerin standartlara uygun bulunup bulunmadığı, uygun olsaydı aynı olayın meydana gelip gelmeyeceği ve dava konusu olayın meydana gelmesinde tanker ve üzerindeki ekipmanın rolünün sanık Aybars Uyanık'ın kusur durumuna etkisi, bilirkişi raporları ve tüm dosya kapsamı da gözönüne alınıp yeterince tartışılıp değerlendirilmeden yetersiz gerekçe ile beraat kararı verilmesi bozmayı gerektirmiştir.”

  Yargıtay 9. Ceza Dairesi, diğer sanıklar Sedat Çelik, Uğur Aktürk ve M. Sırrı Perinçek hakkındaki mahkumiyet kararını da taksirli eylemin niteliği itibarıyla iştirakin söz konusu olmayacağının herbir sanığın kendi kusuru nedeniyle asli fail olarak ayrı ayrı sorumlu tutulması gerektiğine işaret etti. Daire, ayrıca bu sanıkların durumunun 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni TCK'ya göre değerlendirmesini de istedi.

  Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, ASC Petrol Gıda Turizm ve Sanayi Limited Şirketi'nin sahibi ve müdürü Sedat Çelik ile LPG istasyonunda yönetici olan Uğur Aktürk'ün, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “genel güvenliği taksirle tehlikeye sokma” hükmünü içeren 383. maddesinin 2. fıkrasının son cümlesi uyarınca, 4'er yıl ağır hapis ve 346 milyon 785 bin lira ağır para cezasına mahkum etmişti. Dağıtıcı firma Burak Petrol'ün ortağı Mehmet Sırrı Pirençek'in de TCK'nın 383/2. maddesinin son cümlesi uyarınca 2 yıl ağır hapis ve 346 milyon 785 bin lira ağır para cezasına çarptırılmıştı.

  Mahkeme, LPG istasyonuna gaz boşaltan tankerin hissedarı Mustafa Aybars Uyanık'ın mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil olmadığından beraatine, olayda ağır yaralan ve daha sonra kaldırıldıkları hastanelerde vefat eden sanıklar Muhsin Turan ve Yakup Korkmazer'in davalarını ortadan kaldırmıştı.

  İncesu'da düğün salonun yanındaki LPG istasyonunda 5 Temmuz 2003 tarihinde meydana gelen patlamada 6 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmış, çevredeki araç ve konutlarda zarar meydana gelmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı