Gündem Haberleri

  İnanılmaz yükseliş

  Hürriyet Haber
  20.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanal D'de bu akşam yayınlanacak Arena Programı, Susurluk ve örtülü ödenek skandallarına ışık tutacak. Programda, Emniyet'e milyonlarca dolarlık silah satan Ertaç Tinar adlı işadamının servetinin, 1993'te Çiller'in başbakan olmasıyla nasıl hızla arttığı da ele alınıyor.

  Uğur Dündar yönetimindeki Arena, bu akşam Kanal D'de yayınlanacak özel programıyla, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın yürüttüğü ‘‘Susurluk soruşturması’’nda 300 bin dolarlık (Yaklaşık 54 milyar lira) silah bağışı yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ne milyonlarca dolarlık silah satan işadamı Ertaç Tinar'ın, Tansu Çiller başbakan olduktan sonra, mal varlığının inanılmaz yükselişini gözler önüne serecek. Ekrana gelmeyi reddeden Tinar'ın dün Atatürk Havalimanı'ndan yurtdışına çıktığı öğrenildi.

  SATIN ALAMAYACAĞI YOK

  1970'li yıların başında iş hayatına ilaç tanıtımcısı olarak başlayan Tinar'ın Metsan adlı şirketinde 3 yıl Genel Müdürlüğünü yapan İsrail kökenli 20 yıllık arkadaşı Max Bretscher programda Tinar'ın rüşvetle satın alamayacağı hiç kimse olmadığına inandığını da belirtiyor.

  İş hayatında Mehmet Ağar'la tanışan Tinar'ın mal varlığı 1993'te Tansu Çiller'in Başbakan olmasından sonra inanılmaz bir hızla artıyor.

  Tinar'ın kendisine devletten 70 milyon dolar (yaklaşık 12.5 trilyon lira) aldığını ve gizli işler yaptığını söylediğini belirten Bretscher, İsrail'in Kürt sorunu nedeniyle Türk devletine silah satmadığını, Tinar'ın bu konuda aracılık yapmış olabileceğini öne sürüyor. Bretscher, programda, 70 milyon dolarlık fonu şu sözlerle açıklıyor:

  ‘‘70 milyon dolar aldı Türk hükümetinden ve bu parayla hükümetin normal şekilde satın alamayacağı şeyler alacaktı. Mesela, İsviçre hükümeti Türk ordusuna veya Türk polisine silah satmaz, Kürt problemi yüzünden. 70 milyon dolardan Divonne'daki evini ödedi.

  1.7 milyona yeni bir ev aldı. Bir 600 Mercedes, bir Crysler Voyager ve karısına bir Mercedes 320 aldı’’

  Emniyet Genel Müdürlüğü’ne silah sattığını gizlemeyen Tinar ise, Arena ile yaptığı telefon görüşmesinde, 70 milyon dolarlık fonun sorulması üzerine ise, sadece 5-6 milyon dolarlık silah satışı gerçekleştirildiğini söylüyor.

  Tinar, silahların çoğunun devlette kaydı olmamasının nedenini bilmediğini ancak 600 kolilik 5 ton ağırlığındaki silahların gümrükten çekildikten sonra uçakla Antalya'ya Özel Harekat birimlerinin eğitimi için gönderildiğini de anlatıyor.

  AĞAR YALANLAMIYOR

  Tinar'ın yaptığı işlerin devlette görülen tutarı ise 10 milyon doları geçmiyor. Aynı dönemde Tinar, Mehmet Ağar'la İsrail'de ve ABD'de de birlikte oluyor. İsrail'de görüştüklerini Mehmet Ağar da yalanlamıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı