Gündem Haberleri

  İnanılmaz rekor

  Hürriyet Haber
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Havada ses duvarının aşılmasının 50'nci yıldönümünden bir gün önce, insanoğlu karada da ses duvarını aşmayı başardı. Arabadan çok uçağı andıran, İngiliz yapımı Thrust Süpersonik araçla ses duvarını aşmak için yıllardan beri çalışan savaş uçağı pilotu Andy Green, rüyasını önceki gün saatte 1222 kilometre hızla gerçekleştirdi. Green'in kullandığı araç sesten yüzde 1.007 oranında daha hızlı.

  İki Rolls Royce motoru var

  Thrust Süpersonik'in uçağı andıran gövdesi, savaş uçağı Phantom'dan alınmış olan iki adet Rolls-Royce motoru taşıyor. 10 ton ağırlığında olan araç 1000 Ford Escort ya da 141 Formula One arabalarının gücünde. Andy Green, aracı kullanmanın bir savaş uçağı kullanmaktan farksız olmadığını söylüyor.

  Rekorun yıldönümünde

  Tarihe, karada ses hızını aşmayı başaran kişi olarak geçecek olan Andy Green, rekorunu, Amerikalı pilot Chuck Yaeger'in 1947 yılında havada kırdığı rekorun 50'nci yıldönümünden tam bir gün önce kırdı. Thrust Süpersonik geçtiğimiz 25 Eylül'de aynı çölde saatte 1142 kilometre ile dünya rekorunu kırmış, ancak ses duvarını aşamamıştı.

  230 şirket sponsor oldu

  Thrust Süpersonik aracının tasarımcılarından olan Richard Noble, Green'in kırdığı rekorun ‘‘tarihi bir an olduğunu’’ söyledi. Thrust Süpersonik aracının geliştirilmesinde başta İngiliz Castrol Şirketi olmak üzere 230 şirket ve kuruluşun da payı var. Masrafların yüzde 20'si ise Thrust marka tişört, şapka, saat satışından karşılanmış.

  Araba değil sanki uçak

  İngiliz tasarımcıların eseri olan Thrust Süpersonik adındaki araç arabadan çok uçağa benziyor. Dünyada ilk kez karada ses duvarını aşmayı başaran İngiliz Kraliyet Hava Gücü pilotu Andy Green (yanda solda) kadar, aracın tasarımcılarından olan Richard Noble da tarihe geçecek isimlerden biri...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı