Gündem Haberleri

  İnanamıyorum

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Savcı Marini, Ağca'nın affına isyan etti

  İtalyan Savcı Marini, Mehmet Ali Ağca'nın aftan yararlanacağını duyunca büyük tepki göstererek, ‘‘İnanamıyorum. Bu, adaletin adaletsizliğidir‘‘ dedi. Papa suikastı davasına bakan Marini, ‘‘İpekçi Ailesi için de çok üzüldüm’’ diye konuştu.

  PAPA 2'nci Jean Paul'e, terörist Mehmet Ali Ağca tarafından girişilen suikasta bakan Roma 2'nci Mahkemesi Savcısı Antonio Marini, Ağca'nın genel aftan yararlanması ihtimalini öğrenince, ‘‘Keşke bunu duymamış olsaydım. İnanamıyorum. Bizde bu durumlarda söylenen söz, adaletin adaletsizliğidir’’ dedi.

  AĞCA CİN GİBİ

  Ağca'nın aftan yararlanacağı haberini Hürriyet'ten öğrenen Marini, ‘‘Bu haksızlık. İnanmak istemiyorum. Ama aslında Ağca cin gibi. Bunun için sürekli bir Türk cezaevine nakledilmek istiyordu. Bu, adaletin bir cilvesi’’ diye konuştu. Marini, tepkisini şöyle dile getirdi:

  ‘‘En son duymak istediğim bir haber. Ben, Bulgar bağlantısının, ülkücü bağlantısının ortaya çıkartılamamasından daha çok, Abdi İpekçi'nin ailesi için üzülüyorum. Çünkü o cinayet, Papa'ya suikast girişiminden çok daha vahimdi.’’

  YARARLANACAĞINI BİLİYORDU

  Ağca'nın mahkemede asla doğruyu söylemediğini belirten Maerini, Ağca'nın Mesih olduğunu iddia ettiği an filmin koptuğunu söyledi ve şöyle devam etti:

  ‘‘Sanıyorum Ağca, Musa Serdar Çelebi'nin, Oral Çelik'in, Abdullah Çatlı'nın ve Yalçın Özbey'in özgürlüklerini örnek alarak Türkiye'ye gitmek istedi. Bir an önce aftan yararlanacağını seziyordu. İtalya'dan pek çok sırrı ile gitmişti. Türkiye'de katıldığım bir haber programında, konuyla ilgili kaygılarımı dile getirmiştim. Bu kaygılarım çabuk netleşti. Tekrar ediyorum. Keşke duymamış olsaydım. Çok yazık.’’

  Ağca için af tartışması

  ABDİ İpekçi suikastı nedeniyle idama mahkum olan ve Turgut Özal döneminde yapılan yasa değişikliğiyle bu cezası 10 yıla indirilen Mehmet Ali Ağca'nın, son yasayla salınıp salınmayacağı, tartışma yarattı. Ağca, İpekçi suikastının bir numaralı sanığı olduğu gerekçesiyle 1980'de idama çarptırılmıştı. Ancak, Özal döneminde şartlı tahliyeyi öngören ve idam cezalarını 10 yıl hapse çeviren Terörle Mücadele Yasası'nın 1. maddesinden yararlandı. İdam cezası 1991'de 10 yıl ağır hapse çevrildi. Ağca'nın tutuklu kaldığı 158 gün, 10 yıllık ağır hapis cezasından düşüldü. Ağca, 13 Haziran 2000'de Türkiye'ye getirildikten sonra, idam cezasının karşılığı olarak sadece 9 yıl 6 ay 4 gün hapis yatacaktı.

  İpekçi Alesinin avukatı Turgut Kazan'a göre, Ağca yasa çıkar çıkmaz özgür kalacak. Kazan, ‘‘Daha önce aftan yararlananların bir daha bu düzenlemeden yararlanamayacakları var. Ağca, aftan yararlanmadı ki; şartlı tahliye edildi’’ dedi.

  Bazı hukukçularla Meclis çevreleri ise bu görüşe karşı çıktılar. Bu çevreler, yasanın 6. maddesindeki, ‘‘Daha önce şartla salıverilme hükümlerinden yararlandığı halde yeniden suç işleyerek, hüküm giyenler ile daha önce çıkarılmış bir aftan yararlananlar bu madde hükümlerinden yararlanamazlar’’ düzenlemesi nedeniyle Ağca’nın 10 yıldan önce çıkamayacağını savundular.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı