GeriGündem İmzalar 2 ay önce AB için alınmıştı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmzalar 2 ay önce AB için alınmıştı

AKP’nin TBMM yönetimi, Lübnan’a asker gönderme konusundaki hükümet tezkeresini görüşecek olan Meclis’in erken toplanması için TBMM tatile girmeden önce milletvekillerinden AB uyum yasalarının görüşülmesi amacıyla aldığı imzaları kullanacak.

AKP, geçen haziran ayında TBMM tatile girmeden önce AB uyum yasalarını çıkarmak istiyordu. Ancak milletvekillerinin yorulması ve Genel Kurul’un toplanmasının zorlaşması nedeniyle bu yasaları, 19 Eylül’de TBMM’ye olağanüstü toplayarak çıkarma kararı almıştı. AKP yönetiminin bu amaçla Meclis tatile girmeden önce milletvekillerinden olağanüstü toplantı için imza aldığı da böyle ortaya çıkmış oldu. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, tezkere için Meclis’in olağanüstü toplantıya çağrılmasına yönelik milletvekillerinin imzasının hazır olduğunu belirterek, "Meclis tatile girmeden önce biz zaten herhangi bir olağanüstü duruma karşı milletvekillerimizin imzasını almıştık" dedi.

1 MART TEZKERESİ’NDEN FARKLI

Kapusuz, tezkerenin 1 Mart Tezkeresi gibi reddedilme ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine, "Irak tezkeresi farklıydı. O dönem Türk askeri gitseydi savaşın olduğu dönemde gidecekti. Ama bugün durum farklı. Bir ateşkes söz konusu. Türkiye barış gücüne destek olacak. O nedenle sorun çıkmadan tezkere Meclis’te kabul edilir" dedi. Kapusuz, Cumhurbaşkanı Sezer’in "Lübnan’a asker gönderilmesine karşıyım" açıklamasını da doğru bulmadığını söyledi. Kapusuz, "Şimdi bu tezkere Meclis’ten geçerse, ’Devletin başı karşı olmasına rağmen Türkiye asker gönderecek’ görüntüsü çıkacak" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle