Gündem Haberleri

  İmzacılardan Kılıçdaroğlu'na uyarı mektubu

  Hürriyet Haber
  30.01.2012 - 13:48 | Son Güncelleme:

  CHP’de muhaliflerin imza toplamasının ardından Kılıçdaroğlu’nun karşı atağa geçerek tüzük kurultayının 26 şubat günü yapılacağını söylemesi ve “Kurultay'a çağrıyı ben yaptım. Benim istediğim gündemle toplanır" açıklaması imzacıları tekrar harekete geçirdi. Muhalifler CHP yönetimine uyarı mektubu göndererek, “Şu anda gündemi belirleme yetkisi imzacılardadır. Aksi takdirde parti kayyuma gider" mesajı verdi. Bu gelişmelerin ardından kulislerde CHP’de genel başkan seçimli kurultayın da toplanabileceği konuşulmaya başlandı.

  Önder Sav ile birlikte hareket eden kurmaylar Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının hukuki yönlerini araştırdı. Öğle saatlerinde CHP Genel Merkezi'ne gönderilen bir ihtar yazısında "bizim gündemimizle toplanmazsa partiye kayyum atanır" mesajı verildi.

  cnnturk.com'un ulaştığı belgede Sav ve ekibi Saadet Partisi Kurultayına atıf yaptı ve "Yetkinizi zamanında kullanmadınız. Parti Meclisi'nde bu çağrıyı yapmış olsaydınız haklı olurdunuz. Şu anda gündemi belirleme yetkisi imzacılardadır. Aksi takdirde Parti kayyuma gider" mesajı verildi.

  Parti tüzüğüne ve Siyasi Partiler Kanunu'na dayandırılan uyarıda şu noktalar dikkati çekti:
  "Genel Başkan'a sadece seçimli kurultay çağrısı yetkisi verilmiştir.
  Genel Başkan delege imzalarıyla gelen Kurultay gündemine müdahale hakkına sahip değildir.
  Benzeri bir Kongre talebine yanıt vermeyen Saadet Partisi Genel Merkezi, Yargıtay kararı ile kayyuma gitmek zorunda kalmıştır.
  Genel Başkan'ın imzacıların verdiği Kurultay talebine "seçim hariç" gündem maddesi eklemesi ‘hukuksuzluk’ anlamına gelir.”
  İmzacıların bu manevrası karşılığında bugün toplanan MYK'nın ne tavır alacağı merakla bekleniyor.

  GÖK: "GENEL BAŞKANIN GÜNDEM BELİRLEMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

  Olağanüstü tüzük kurultayı için imza verenler arasında yer alan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, toplanan 362 imzayı dikkate almadan, ayrı bir gündem yaratmasının, tüzüğe göre mümkün olmadığını iddia etti.

  Gök, yaptığı açıklamada, parti tüzüğüne göre kurultayın 3 makam tarafından istenebileceğini anımsattı. Gök, Genel Başkan, Parti Meclisi (PM) ve kurultay delegelerinin 5'te 1'inin imzasıyla kurultayın istenebileceğine işaret ederek, PM'nin 22 Aralıktaki toplantısında önergesine karşın PM'nin, olağanüstü kurultay istemediğini söyledi.

  Parti tüzüğün 54. maddesinde, “Olağanüstü kurultay gündemini kurultay isteyenlerin belirleyeceğinin” yazdığını ifade eden Gök, Genel Başkan ve PM'nin, burada hiçbir yetkisinin bulunmadığını, tek istisnasının, Genel Başkanın gündeme seçim maddesi koyması olduğunu belirtti.

  "SEÇİM DIŞINDA HİÇBİR İLAVE YAPAMAZ"

  Gök, Genel Başkan'ın, toplanan 362 imzayı dikkate almaksızın bu gündemin dışına çıkarak, ayrı bir gündem yaratmasının, tüzük olarak mümkün olmadığını ileri sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Genel Başkan, bu gündeme seçim dışında hiçbir ilave yapamaz, hiçbir kelimeyi çıkaramaz. Ama görüyoruz ki Genel Başkan ve ekibi, hukuk dışı olarak delegasyonun iradesini hiçe sayarak hukuksuzluğu esas almaktadır. Bu, hukuksuzluğun CHP'de kural haline geldiğinin resmidir. İki laftan birisi hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü olan partimizde, Genel Merkez'in hukuksuzluğu esas alması, partiye, ideolojimize ve parti örgütlerimize karşı ağır bir hakarettir. Ya hukuk devleti demeyelim eğer diyeceksek öncelikle parti içi hukuku, yani kendi evimizde hukuku egemen kılalım. Aksi halde Hükümete, Hükümetin yaptığı hukuksuzluklara söyleyecek tek lafımız kalmaz.

  Genel Merkez'in yapacağı tek şey toplanan imzalar ve onların belirlediği gündem ve tüzüğün 54. maddesi gereği bu kurultayı yapmaktır. Bunu sulandırma girişimleri partiye zarar verir. Genel Başkan veya PM, kurultay delegasyonunun başvurusundan önce bir tüzük kurultayı kararı almış olsalardı o zaman onların belirlediği gündemle kurultay toplanırdı. Ama artık o geçmiştir.”

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı