Gündem Haberleri

  İmza vermezlerse savcılık Yargıtay'a bildirecek

  Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)
  12.01.2011 - 13:33 | Son Güncelleme:

  TUTUKLULUK sürelerini düzenleyen CMK’nın 102’nci maddesinin yürürlüğe girmesiyle tahliye edilen terör örgütü Hizbullah üyelerinden 4’ünün adli kontrol uygulaması kapsamında, karakollara imza vermemeleri ile ilgili belirsizlik sürüyor.

  İmza vermeyen örgüt yöneticilerinin adreslerine ihtar çekildiği bildirilirken, sanık avukatları ise tebligat yapılmadığı için müvekkillerinin imza vermediğini savundu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da, imza vermemekte ısrar eden kişilerle ilgili, Yargıtay’ı ‘gereğinin yapılması’ için bilgilendirileceği öğrenildi.

  Diyarbakır D tipi cezaevinde, yerel mahkemenin verdiği müebbet hapis cezası nedeniyle tutuklu bulunan ancak, Yargıtay tarafından 4 Ocak’ta CMK’nın 102’inci maddesindeki düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edilen terör örgütü Hizbullah’ın üst düzey yöneticileri Edip Gümüş, Cemal Tutar, Abdulkerim Kaya ve Fuat Balca’nın salıverildikten sonra karakola imza vermedikleri ortaya çıktı.

  Tahliye olduktan sonra bulundukları adreslerdeki en yakın karakollara adli kontrol evrakları ulaşan Hizbullah üyelerinin imza vermemesi üzerine, Denetimli Serbestlik Bürosu’nun sanıkların adreslerine ihtar çektiği belirlendi. Ancak, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ile Denetimli Serbestlik Bürosu arasında ise, konuyla ilgili henüz resmi bir yazışmanın yapılmadığı ortaya çıktı. Hizbullah üyelerinin uyarıya rağmen imza verememekte ısrar etmeleri halinde, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, tahliye kararı veren Yargıtay’a konuyu bildirileceği kaydedildi. Tahliye kararı verenin Yargıtay olduğuna dikkat çeken savcılık yetkilileri, imza vermeyenlerle ilgili uygulanacak işlem ile ilgili kararın Yargıtay tarafından belirleneceğini söyledi.

  Hizbullah üyelerinin avukatları da, müvekkillerinin Diyarbakır’da olduğunu belirterek, polislerin telefonla sanıkların ailelerine ulaştıklarını ancak tebligat yapılmadığı için müvekkillerinin imzaya gitmediklerini savundu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı