Gündem Haberleri

  İmralı'da görüşmelere yeni düzen

  Hasan BOZBEY/ GEMLİK(Bursa), (DHA)
  28.12.2009 - 12:06 | Son Güncelleme:

  İMRALI Adası'nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan ve yanına gönderilen Bayram Kaymaz ve Şehmuz Poyraz'ın yakınları, görüşme için Bursa'nın Gemlik İlçesi'nden adaya hareket etti. Öcalan'ın adadaki yeni cezaevine nakledilmesi ve 5 mahkumun daha buraya getirilmesiyle, Öcalan ve diğer mahkumların, yakınlarıyla görüşmeleri yeniden düzenlendi.

  Yeni düzenlemeye göre, İmralı’da bulunan mahkumlar her ayın 2 ve 4'üncü pazartesi günleri 1'inci derece yakınlarıyla görüşebilecek. Avukatların haftalık görüşmeleri yine Çarşamba günleri yapılacak.
   
  Kenya'da 15 Şubat 1999'da yakalandıktan sonra kapatıldığı İmralı Adası'ndaki cezaevinde yargılanarak ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Öcalan, geçen 14 Kasım'da 5 milyon dolar harcamayla yaptırılan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ne nakledildi. Öcalan'ın bulunduğu cezaevine aynı gün ömür boyu hapis cezasına hükümlü PKK'lı Şeyhmuz Poyraz, Cumali Karsu, Hasbi Aydemir, Bayram Kaymaz ile TİKKO üyesi Hakkı Alkan nakledildi.

  GÖRÜŞMELERDE YENİ DÜZENLEME

  İmralı'daki 6 mahkumun yakınları ile görüşmelerinde yeni düzenleme yapıldı. Öcalan'ın savunmasını üstlenen avukatların çalıştığı Asrın Hukuk Bürosu yetkilileri, İmralı’da bulunan mahkumların yine ayda 2 kez yakınlarıyla görüşebileceğini ancak, görüşme günlerinin değiştirildiğini bildirdi. Daha önce avukatlarla birlikte ayda 2 kez çarşamba günleri yakınları ile görüşmelerine izin verilen Öcalan ile birlikte 6 mahkumun bundan böyle her ayın 2 ve 4'üncü pazartesi günü kardeş ve birinci derece yakınlarıyla görüşeceğini söyledi. Avukatların müvekkilleriyle yine çarşamba günleri İmralı'ya görüşmeye gidebileceği belirtildi.

  HAREKET ETTİLER

  Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, diğer mahkumlardan Bayram Kaymaz'ın annesi Medine Kaymaz, kız kardeşi Şadiye Kaymaz, Şeyhmuz Poyraz’ın ağabeyi Veziri Poyraz ve kız kardeşi Felek Cızlaşmak, İmralı’ya gitmek üzere bugün Gemlik İlçe Jandarma Komutanlığı’na geldi.

  Burada üst aramaları ve kimlik kontrolleri yapılan mahkum yakınları daha sonra ‘Tuzla Gemisi' ile Gemport Limanı'ndan İmralı'ya hareket etti. İmralı'daki 42’nci günlerini dolduran Şehmuz Poyraz ile Bayram Kaymaz adaya nakledildikten sonra ilk kez aileleriyle görüşecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı