Gündem Haberleri

  İmralı'da eskiye dönüş incelemesi

  DHA
  03.12.2009 - 11:44 | Son Güncelleme:

  İmralı Adası'nda ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yapımı tamamlanan Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'ni "Ölüm Çukuru"na benzetmesinin ardından İmralı'da eskiye dönüş sinyalleri gelmeye başladı.

  Öcalan'ın eski cezaevine geri gönderilmesi gündeme gelirken, dün DTP Milletvekilleriyle görüşme yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in talimatı üzerine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman, bu sabah Bursa'nın Mudanya İlçesi'nden İmralı Adası'na gitti.

  Kenya'da yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası'nda 10 yılı aşkın süre tek başına kaldığı Yüksek Güvenlikli İmralı Özel Cezaevi'nde yalnızlıktan sıkılan Öcalan'ın, avukatları aracılığı ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yaptığı başvuru sonucu Adalet Bakanlığı İmralı'ya 5 milyon dolara yeni cezaevi yaptırdı. Bir yıl önce yapımına başlanan Öcalan dahil 9 mahkumun kalacağı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi'nin yapımı geçen kasım ayında tamamlandı. Yeni düzenleme ile Öcalan'ın kaldığı eski cezaevinin idare binasına dönüştürülmesine karar verildi..

  İmralı'daki yeni cezaevine  geçen ay PKK üyesi Şeyhmuz Poyraz, Cumali Karsu, Hasbi Aydemir, Bayram Kaymaz ile TİKKO'cu olan Hakkı Alpan gönderildi. Öcalan da yeni cezaevine nakledildi.

  Her hafta ziyaretine gelen avukatlarına yaptığı açıklamalarda, Öcalan yeni koğuşunun küçük olmasından yakınıp sağlıksız olarak niteledi ve "Ölüm Çukuruöna benzetti. Şikayetlerinin avukatlar aracılığıyla gündeme taşınması üzerine başta güneydoğu olmak üzere çeşitli kentlerde PKK yandaşları tarafından olaylar çıkarıldı.

  CEZA VE TEVKİF EVLERİ GENEL MÜDÜRÜ İMRALI'YA GİTTİ

  Yaşanan bu gerilimin ardından İmralı Adası'nda Öcalan'ın eski cezaevine tekrar nakledilmesi için hareketlilik yaşanırken, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, dün DTP Grup Başkanvekilleri Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak ile görüştü. Bu görüşmenin ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in talimatıyla Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Nizamettin Kalaman dün gece Bursa'ya geldi. Bu sabah üç araçla Mudanya İlçesi'ne gelen Kalaman ve beraberindekiler, saat 09.40'da Adalet Bakanlığı'na ait Tuzla Gemisi ile İmralı'ya gitti. Heyetin burada Öcalan için yaptırılan yeni cezaevinde ve bölücübaşının yeniden nakledilmesi düşünülen eski cezaevinde incelemelerde bulunacağı öğrenildi.

  DÜŞÜNÜLEN PROJELER

  Öcalan'ın beğenmediği ve avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajlarda "Nefes alamıyorumö dediği Yüksek Güvenlikli F Tip Kapalı Cezaevi'nden çıkartılıp, cezaevi personelinin idare binası olarak kullanacağı yeniden onarılıp tamir edilen eski yerine konulması halinde İmralı'da yeni düzenlemeye gidilmesi düşünülen planlar arasında. Öcalan'ın eski yerine geçmesi halinde kendisine arkadaş olması için getirilen PKK'lı Bayram Kaymaz Şeyhmuz Poyraz. Cumali Karsu, Hasbi Aydemir ve TİKKO'cu Hakkı Alpan ile özel koridordan geçip günde bir saat haftada 10 saati geçmeyecek şekilde 20 metrekare alandan oluşan hobi Odası'nda konuşabilecek. Öcalan'ın yeni cezaevine nakledilmesi halinde kendi istekleri ile İmralı'ya gelen diğer mahkumların ne tür talep edecekleri merak ediliyor.

  ÖCALAN'IN BEKLENTİLERİNE CEVAP VERMEDİ

  Abdullah Öcalan halen 7 metre 25 santim büyüklüğündeki cezaevinde kalıyor. Tek kişilik altı bölümden birinde kalan Öcalan'ın penceresi tavanda bulunan odasında, yatak, verildiği zaman televizyonu koyacağı dolap, mutfak, banyo ve tuvalet bulunuyor. Öcalan üzeri tel örgülerle kaplı olan havalandırmada günün belirli saatlerinde volta atıyor.

  KANTİN İHTİYAÇLARI MUDANYA'DAN KARŞILANIYOR

  İmralı Adası'nda kantini bulunmayan Yüksek Güvenlik F Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalan Abdullah Öcalan ile 5 mahkumun parasını ödedikleri talipleri bir gün önceden alınıp Mudanya'dan karşılanıyor. Kontrolden geçen bu yiyecekler daha sonra Öcalan ve diğer mahkumlara teslim ediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı