Gündem Haberleri

  İmralı'da açık görüş günü

  Hasan BOZBEY/ GEMLİK(Bursa), (DHA)
  12.10.2011 - 10:39 | Son Güncelleme:

  İMRALI Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan ile cezaevi arkadaşlarından Bayram Kaymaz ve Şehmuz Poyraz’ın yakınları, bugün 6 ay sonra açık görüşme yapmak üzere İmralı Adası’na hareket etti.

  Kenya’da 1999 yılı Şubat ayında yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası’nda yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla uzun süreden bu yana görüştürülemedi. Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde birlikte kaldığı PKK’lı Şehmuz Poyraz’ın kız kardeşi Felek Cızlaşmak ve Bayram Kaymaz’ın annesi Medine Kaymaz bugün İmralı’ya gitmek üzere Gemlik Jandarma Bölük Komutanlığı’na geldi. Kimlik kontrolleri ve üst aramaları yapılan Öcalan, Kaymaz ve Poyraz daha sonra Tuzla Gemisi ile İmralı’ya hareket etti.

  Abdullah Öcalan ve diğer mahkumların yakınları, yaklaşık altı aydır iddiaya göre İmralı’da Kürtçe konuşturulmadıklarını gerekçe göstererek bir süre adaya gitmeyi protesto etti. Daha sonra gitmek isteyen aileler, olumsuz hava koşulları ve Tuzla Gemisi’nin arızalanması nedeniyle gönderilemedi. Öcalan’ın avukatları son olarak 27 Temmuz’da İmralı’ya gidip müvekkilleri ile görüşmüştü. Abdullah Öcalan için daha önceden hazırlanan programa göre, her hafta çarşamba günleri avukatlarıyla her ayın 2’nci ve 4’ncü pazartesi günleri aileleriyle birer saat açık görüşme yapıyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı