Gündem Haberleri

  İmralı yasağı

  ANKARA
  29.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DTP’li 22 bağımsızın Meclis’e girmesinin ardından harekete geçen Adalet Bakanlığı, milletvekillerinin cezaevi ziyaretlerini kısıtlayan bir yönetmelik yayınladı. Bu düzenlemeyle TBMM’nin ilgili komisyon üyeleri hariç, milletvekilleri terör suçundan hüküm giyenlerle cezaevinde görüşemeyecek.

  DEMOKRATİK Toplum Partisi’nin (DTP) desteklediği ve Abdullah Öcalan’ın eski avukatı Aysel Tuğluk’un da aralarında bulunduğu 22 bağımsızın Meclis’e girmesinin ardından, Adalet Bakanlığı, milletvekillerinin cezaevi ziyaretlerini kısıtlayan bir yönetmelik değişikliği yaptı. Resmi Gazete’de de yayınlanan yeni düzenlemeye göre artık, TBMM’nin ilgili komisyon üyeleri hariç milletvekilleri, terör suçluları ile devlete ve devrim yasalarına karşı suç işleyen hükümlü ve tutukluların bulunduğu cezaevi bölümlerine giremeyecekler.

  YÖNETMELİK YÜRÜRLÜKTE Yönetmelik değişikliği, Resmi Gazete’de dün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik, Terörle Mücadele Kanunu’nda yer alan suçlardan tutuklu ve hükümlü olanlar ile bunların ceza infaz kurumunda barındırıldıkları bölümlerin, sadece TBMM ilgili komisyon üyeleri tarafından "komisyon kararı ve görevi çerçevesinde" ziyaret edebilmelerini düzenliyor. Eski yönetmelikte, milletvekilleri, tüm mahkûmlarla ceza infaz kurumu idaresine bilgi vermek koşuluyla açık ziyaret şeklinde görüşme imkanına sahipti. Sınırlama çerçevesinde, DTP’liler, ancak ilgili TBMM Komisyonu’na üye olmaları halinde, bu komisyonunun da "kararı ve görevi" ile Öcalan’ı ziyaret edebilecek.

  SINIRLANAN DİĞER SUÇLAR Yeni yönetmelik, Öcalan ve terör suçluları dışında, şu suçlarla ilişkisi olan mahkûmlarla görüşmeyi de aynı şekilde sınırlandırdı: "Suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, kanunlara uymamaya tahrik, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma, Türk harflerini kabul ve tatbiki hakkında kanun hükümlerine uymama, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, düşmanla işbirliği yapmak, devlete karşı savaşa tahrik, anayasa ihlali, cumhurbaşkanı, yasama organı ve hükümete karşı suçlar, silahlı örgüt üyeliği ile terör suçları."

  ZİYARETÇİ DE ARAŞTIRILACAK 8 maddelik yönetmelik değişikliğinde dikkat çeken bir diğer madde de, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüleri ziyaret edecek kişiler hakkında kolluk güçlerine araştırma yapma yetkisinin verilmesi oldu. Ceza infaz kurumu yönetimince gerekli görülmesi halinde, bildirilen ziyaretçiler hakkında "ziyaretlerinde sakınca bulunup bulunmadığı" konusunda kolluk aracılığı ile araştırma yaptırılabilecek. "Sakıncalı" görülenlere de ziyaret izni verilmeyecek ve yeni ziyaretçi bildirilmesi istenecek.

  TÜRK: KOMİSYONDA GİDERLER Mardin bağımsız milletvekili Ahmet Türk, cezaevleriyle ilgili genelge değişikliği için, "Bu avukatların görevi" dedi. Türk şöyle konuştu: "Milletvekilleri, insan hakları komisyonu bazında böyle bir talep geldiği vakit gider. Öyle çok fazla tartışmaya, böyle bir maddeye, genelge yayınlamaya da gerek yok. Hangi amaçla yaptıklarını bilemiyorum. Gördükten sonra daha geniş değerlendirme şansına sahip oluruz."
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı