Gündem Haberleri

  İmralı Nevruz’u

  Hürriyet Haber
  21.03.2005 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Geçen yıllarda Apo resmi ve PKK flamalarının tek tük görüldüğü Nevruz kutlamaları, bu yıl terör örgütünün gövde gösterisine dönüştü.
   Apo sloganına bayraklı misilleme

  DEHAP’ın öncülüğünde dün düzenlenen Nevruz kutlamaları, İmralı’da ömür boyu hapis cezasını çeken PKK’nın lideri terörist Abdullah Öcalan yanlısı gösterilere dönüştü. Şanlıurfa’daki kutlamalara katılan eski DEP Milletvekili Leyla Zana, Öcalan’ın kız kardeşi Fatma Öcalan’ın elini öptü. 11 Nisan Fuar Alanı’nda düzenlenen Nevruz kutlamasına, 15 bin kişi katıldı.

  HARİTA AÇILDI

  Alandaki Nevruz ateşini yakan Leyla Zana, önce Kürtçe sonra Türkçe yaptığı konuşmada, ‘Kimisi ‘AB lazım değil. AB, Türkleri de Kürtleri de satar’ diyor. Kimisi de, ‘Bu hükümet sizi serbest bıraktı, sizi kullandı mı?’ diye farklı farklı şeyler söylüyor. Asla kendimizi kullandırtmadık, kullandırtmayacağız da’ dedi. Kutlamalara katılanlar, Apo lehine sloganlar atıp, sarı-kırmızı-yeşil bayraklar salladı. Apo posterleri açılırken alanda Türkiye, Irak, İran ve Suriye’yi kapsayan sözde Kürdistan haritası elden ele dolaştı.

  TARİHİ AYIP

  İstanbul Kazlıçeşme Meydanı’ndaki Nevruz kutlamaları da bölücü başı Abdullah Öcalan lehine sloganlar ve kargaşa içinde geçti. Grup Öcalan’ın fotoğraflarını, PKK/KONGRA-GEL ve Iraklı Kürtlerin bayraklarını taşıdı. 70 bin kişinin katıldığı miting alanındaki tarihi caminin üzerine çıkılmaması uyarısına kimse aldırmadı. Göstericiler tarihi yapıyı tuvalet olarak kullandılar.

  APO’YU TARTIŞIN

  Grubun içinde bayılanlar yaşanan izdiham sebebiyle sağlık çadırına götürülemedi. Tertip komitesi çok sayıda çocuk kaybolduğu için isim okuyamayacağını kaybedenin sağlık çadırına başvurmasını istedi. Kargaşa içinde bazı grupların şarkı söylediği eylemde konuşan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ‘Sayın Öcalan’ diye bahsettiği terör örgütü başının fikirlerinin tartışılması gerektiğini söyledi. Bakırhan,Sayın Erdoğan, Sayın Öcalan’ın fikirlerini tartışarak tarihe geçsin’ diye konuştu.

  ÇOCUK PROVOKATÖRLER

  Mersin’deki Nevruz kutlamalarında bir grup küçük çocuk, Türk bayrağını yakmak istedi. Sivil polis memuru, müdahale ederek bir bölümü yanan bayrağı gruptakilerin elinden aldı. Bu arada gruptakiler, taş atmaya başladı. Başına taş isabet eden CHA muhabiri Köksal Yıldırım hafif yaralandı.

  20 GÖZALTI

  Mersin’de saat 19.00’da Şevket Sümer Mahallesi’nde 400 kişi lastik yakarak korsan gösteri yaptı. Barikat kurarak sokağı ulaşıma kapatan göstericilere polis müdahale etti. Polise taş atarak ara sokaklara dağılan göstericilerden 20’sini gözaltına alındı. Adana’da 30 bin kişinin katıldığı kutlamalarda da sık sık ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo) sloganları atıldı. Diğer merkezlerdeki kutlamalarda ise şunlar yaşandı:

  MARDİN’DE

  Mardin’in Kızıltepe İlçesi’nde kutlamalara, Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Felaknaz Uca, DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt, eski DEP Milletvekili Ahmet Türk ve Kızıltepe Belediye Başkanı Cihan Sincar’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

  EDİRNE’DE YASAK

  Erzurum’daki Nevruz Bayramı kutlamaları eksi 8 derece soğuk ve yoğun tipi altında gerçekleşti. 500 kişi, Kürtçe şarkılar söyleyip, ateş üzerinden atladı. Edirne’de ise 8 kişinin evlerinde silah ve yasadışı yayın bulunduğu gerekçesiyle kutlamaya izin verilmedi. Uyarıya rağmen Nevruz kutlaması yapanlardan 4 kişi, gözaltına alındı. Eskişehir’de, kutlamalara katılmak isteyen bir grup üstlerini aramak isteyen polisi engellemeye çalıştı. Çıkan arbedede 1 polis yaralandı, 10 kişi gözaltına alındı.

  ŞANLIURFA

  El öpme kuyruğu

  TERÖRİST
  Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Fatma ve Mehmet Öcalan, Şanlıurfa’daki Nevruz kutlamasını eski DEP milletvekilleri Leyla Zana, Orhan Doğan ve kapıtılan HADEP’in eski Genel Başkanı Murat Bozlak ile birlikte protokol tribününden izledi. Apo’nun kardeşlerinin elini öpmek isteyenler uzun bir kuyruk oluşturdu. Eski DEP milletvekili Leyla Zana da sohbet ettiği Fatma Öcalan’ın elini öptü.

  MERSİN

  Irak’taki PKK’ya destek

  MERSİN’
  de 10 bin kişinin katıldığı Nevruz kutlamalarında, Apo posterleri ve PKK flamalalarının yanı sıra, Kuzey Irak’ta PKK’nın kurdurduğu Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) flaması açıldı. Ali ŞEN/DHA

  VAN

  Yine açtılar

  VAN’
  da Kale Alanı’nda düzenlenen kutlamalarda da PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı. ‘Selam selam İmralı’ya bin selam’, ‘Biji serok Apo’ sloganları atan grup, Apo’nun büyük bezler üzerine işlenen posteri ile PKK/KONGRA-GEL’in yeni flamasını açtı. Sebahattin YILMAZ/DHA

  İZMİR

  Şiirler düzdüler

  İZMİR’
  de DEHAP, EMEP, SDP ve SHP’nin ortaklaşa Nevruz kutlamasına 8 bin kişi katıldı. Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda toplanan gruplar Apo’nun posteri ve yanında ‘Ey zaman, Ya sana büyük bir başarı bahşedeceğim, ya da seni yaşanmamış sayacağım’ dizeleri yazılı pankartlar açtı. Turan GÜLTEKİN/DHA

  ANKARA

  Tilki alanda

  ANKARA
  Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’nda düzenlenen Nevruz mitinginde, Orman Bakanlığı’nın adının değiştirilmesini istediği kızıl tilki de ‘Benim adım ‘Vulpes Vulpes Kurdistanicas’ adımı geri istiyorum’ yazılı afişle katıldı. Hakan GÖKTEPE/a.a.

  ELAZIĞ

  Yanıyordu

  ELAZIĞ’
  daki kutlamalarda meydanda yakılan ateşin üzerinden atlamak isteyen 17 yaşındaki Sinan Bilgi, korun içine düşünce yanma tehlikesi geçirdi. Saçı ve elbisesi yanan Bilgi, kutlamaya katılanlar tarafından kurtarıldı. Şahismail GEZİCİ/DHA

  İSTANBUL

  Erkekler taşıdı

  İSTANBUL’
  daki mitingte, altında DEHAP Sultahbeyli Kadın Kolları imzası bulunan ‘Dil kültürdür amacımız ayrılık değildir, amacımız insancadır şiarımız’ yazılı pankartı erkeklerin taşıması dikkati çekti. Sefa ÖZKAYA/İSTANBUL
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı