GeriGündem İmralı Hyde Park değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmralı Hyde Park değil

İmralı Hyde Park değil
refid:15177990 ilişkili resim dosyası

Adalet Bakanı Ergin, Abdullah Öcalan’ın, İmralı Cezaevi’nden PKK’yı yönettiği, bu nedenle de avukatlarıyla görüşmesinin yasaklandığı iddialarını yanıtladı.

Ergin, “Yasaklama gündemimizde yok. Konusu suç oluşturan her konuşmayla ilgili yasal işlem yapılıyor. İmralı, Hyde Park değil” dedi.

ADALET Bakanı Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan’ın bulunduğu İmralı Cezaevi’nin, her isteyenin istediğini söylediği İngiltere’deki Hyde Park olmadığını belirtti. Öcalan’ın 31 Mayıs itibarıyla süreçten çekildiğini açıklamasıyla, teröristlerin saldırılarını artırması, örgütün İmralı Adası’ndan yönetildiği iddialarını artırdı. Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesinin yasaklanması yönünde karar alındığı ve bu yüzden geçen hafta avukatların İmralı’ya gidişine izin verilmediği iddialarını
Adalet Bakanı şöyle yanıtladı:

AİHM’de süren davaları var

“Avukatlarının Öcalan’la görüştürülmemesi gibi bir yasak kararı yok. Hava muhalefeti gibi nedenlerden bazen ziyaretler gerçekleştirilemiyor. Kamuoyunda sıkça ‘Öcalan avukatlarıyla görüşüp, örgüte mesaj gönderiyor, örgütü oradan yönetiyor’ deniliyor, ama bunlar mer’i mevzuata göre yapılan şeyler. Konusu suç teşkil eden bir konuşma olursa yasal işlem yapılıyor. Bugüne kadar soruşturma açılan 87 avukattan 10’una İmralı yasağı getirildi. Öcalan’ı avukatlarıyla hiç görüştürmeme gibi bir tasarruf idari bir kararla alınabilecek bir tasarruf değil. Çünkü, bu kişinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) devam eden davaları var. Bu davalarla ilgili avukat görüşünü engellediğinizde bu fiil, adil yargılanma hakkını engellemek olur. Elbette bu durum onlara suç işleme hakkı ve özgürlüğü vermez. AİHM, ‘Suç işlerse de o suçun karşılığını verirsin’ diyor.
Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin de, Öcalan’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmelerle ilgili Türkiye’nin AİHM’e bir rapor sunup sunmadığına ilişkin soruya, “Teröristbaşının infaz rejiminin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne uygun olarak yürütülmesi esastır. Bu infaz uluslararası normlara uygun bir şekilde gerçekleştirilmektedir” yanıtını verdi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle