Gündem Haberleri

  İMKB Başkanı: Bizde olması mümkün değil

  EkoNet
  07.05.2010 - 10:59 | Son Güncelleme:

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, ABD'de borsalarında büyük kayıba neden olan hatalı işlem iddiaları sonrasında yaptığı açıklamada benzer bir olayın Türkiye'de yaşanmasının mümkün olmadığını söyledi.

  Perşembe günü ABD borsalarında seans içinde yaşanan sert düşüşe neden olduğu ileri sürülen işlem hatasıyla ilgili açıklama yapan Erkan, alınan önlemler sayesinde aynı durumun Türkiye'de meydana gelemeyeceğini belirtti.

   

  Erkan CNBC'ye yaptığı açıklamada, "Bizde böyle bir hatanın olması mümkün değil. 1994'te otomasyona geçtiğimizde Akbank hisselerinde böyle bir durum oldu. İstenilen satış miktarının 100 katı kadar bir emir girildi. Hemen iptal edildi. Biz önlemimizi aldık. Alt ve üst limitler getirdik. O yüzden hatalı bir emir girilirse sistem bunu iptal ediyor" dedi.

   

  ABD'de yaşanan düşüşün nedeni incelenirken, bir işlemcinin hatalı emir vermiş olması olasılığı üzerinde duruluyor. İddialara göre, bir şirket hisselerinde “milyon” yazmak istenirken, yanlışlıkla “m” yerine “b” tuşuna basıldı ve böylelikle işlem “milyar” (billion) olarak gerçekleşti. ABD'li yetkililer, olayın nedeniyle ilgili inceleme başlattı.

   

  ABD’de gösterge Dow Jones endeksi dün gece bir anda yaklaşık 1,000 puan düşerek kısa sürede yüzde 9.2 geriledi. 1987 yılından beri görülen seans için en sert düşüş olarak kayıtlara geçen bu hareket, ABD borsasının toplam piyasa değerinin de yaklaşık 1 trilyon dolar buharlaşmasına neden oldu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı