GeriGündem İmkânsızdı Nobel aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmkânsızdı Nobel aldı

İmkânsızdı Nobel aldı
refid:18912729 ilişkili resim dosyası

Tıp ve fizik dalındaki ödüllerden sonra, dün de Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan isim belli oldu. İsrailli bilim insanı Daniel Shechtman (70), daha önce imkânsız olduğu düşünülen kimyasal bir yapıyla ilgili keşfiyle ödüle layık görüldü.

Nobel Komitesi, ödülün, “Arap dünyasının büyüleyici mozaiklerin atom seviyesindeki kopyalarına” benzettiği ve kendilerini kesinlikle tekrar etmeyen ‘kristalimsileri’ keşfettiği için Shechtman’a verildiğini duyurdu.

Farkı yapıları kanıtladı

İsveç Akademisi’ne göre 1982 tarihli keşif, bilim dünyasının katı maddelere yaklaşımını tamamen değiştirdi. O zamana kadar her maddenin içindeki yapıların aynı olduğu kabul ediliyordu, ancak profesör, madde içindeki kristalimsi oluşumların farklı yapısını kanıtladı. Bu sayede jilet ve göz ameliyatlarında kullanılan en dayanıklı çelik üretilebildi. İsrailli profesör 1.5 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu.

Netanyahu’dan kutlama

Profesörü kutlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Sizi İsrail halkının zekasını gösteren bu ödül için İsrail halkı adına tebrik ediyorum” dedi. Schechtman, Nobel alan 10’uncu İsrailli oldu.

‘Önce karımı aramalıyım’

ÖDÜL sahibinin açıklanmasından hemen sonra Prof. Daniel Shechtman’ı arayan DPA ajansı, İsrailli bilim insanından, “Önce karımı aramam lazım” yanıtını aldığını yazdı. Shechtman, Hayfa’daki İsrail Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdürüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle