GeriGündem IMF: Sınırlar açılırsa Kafkaslar patlama yapar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IMF: Sınırlar açılırsa Kafkaslar patlama yapar

IMF'nın "Ermenistan'da Büyüme ve Yoksulluğun Azaltılması" adlı kitabı dolayısıyla kurum merkezinde bir panel düzenlendi. Panelde konuşan IMF uzmanları Türkiye ve Ermenistan arasındaki sorunların politik olarak çözülebileceğini ancak iki ülke arasındaki sınırların açılmasının önemli ekonomik kazançlara yolaçacağıanı belirttiler.

IMF uzmanları, Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan sınırlarının açılmasının ülkeler için önemli ekonomik kazançlar ortaya koyacağını bildirdiler. IMF'nin ülkeler bazında çalışmaları ve sonuçlarını tanıtan yayınlarından biri olan "Ermenistan'da Büyüme ve Yoksulluğun Azaltılması" başlıklı kitabın yayımlanması dolayısıyla kurum merkezinde bir panel düzenlendi.

Panelde konuşan IMF Orta Doğu ve Merkezi Asya Bölümü Yöneticisi Mohsin S. Khan, yayının Ermenistan'daki mali sektör ve bankacılık sektörü reformları dışında, ekonomik potansiyelinin "kapalı sınırlar" dolayısıyla karşı karşıya kaldığı kısıtlamaları da araştırdığını bildirdi. Khan, "Kesin hesaplamak güç olsa da simülasyon teknikleri, yapay ticari engellerin bölgesel entegrasyonla kaldırılması sonucu ticaretin yaklaşık üçte bir oranın da artacağını gösteriyor. Bu da Ermenistan'ın Türkiye ve Azerbaycan'la dikkat çekici anlaşmazlıklarının çözülmesinin önemini vurguluyor" dedi.

Mohsin S.Khan, kapalı sınırların gelecek için büyümenin önünde bir engel oluşturacağını belirtirken Ermenistan'ı kastederek "Son 4-5 yılda iki haneli büyüme rakamlarına ulaşmış bir ülkeniz var ve bu bir fenomendir. Sınırların kapalı olması bir engel oluşturmamıştır çünkü ekonomi son derece iyi gelişme göstermiştir. Ancak bunun devam etmemesi ve kapalı sınırlar konusunun gelecekte giderek daha fazla engeller ortaya çıkarması söz konusudur" dedi.

Ticaretin Ermenistan'ın gelecekteki büyüme oranının en önemli parçası olduğunu ve kapalı sınırların bunu kısıtlayacağını vurgulayan Khan, çözümün politik olarak gelebileceğini kendilerinin ise ekonomik boyut üzerinde durduklarını kaydetti.

ERMENİSTAN İÇİN EN ÇEKİCİ PAZAR TÜRKİYE

Sınırların açılmasının Ermenistan ve Türkiye arasında tarihi bir konu olduğunu belirten, Ermenistan'ın diğer ülkelerle etkileşiminin, büyümesi için yeterli olup olmayacağını soran bir dinleyiciye ise Enrique Gelbard, "Ermenistan için en çekici pazar Türk pazarıdır. O Türkiye ki büyük bir pazara sahiptir, fazla uzak değil ve nakliye masrafları, sınırları açtığınız taktirde çok çok düşüktür. Potansiyel kazancın olduğu yer de burasıdır" diye yanıt verdi.

Ermenistan'ın şu anda çok büyük nakliye masraflarına sahip olduğunu, bunun ihracatta ve ithalatta neredeyse yasaklayıcı etki yapan fahiş fiyatlara yolaçtığını kaydeden Gelbard, "Ermenistan'ın son yıllarda kuyumculuk gibi, hafif sanayi üzerine temellendirdiği ihracat sektörü ürünleri ülke dışına uçabilmeli" dedi.

RAKAMLARIN ÖTESİNDE İŞ ORTAMININ GELİŞMESİ ÖNEMLİ

Panel katılımcısı IMF eski Ermenistan Birimi Sorumlusu Enrique Gelbard ise Ermenistan için ihracat artışını sürdürmenin önemli olduğuna değindi. Rakamlar ve ölçülerin ötesinde iş ortamının iyileştirilmesinin, Türkiye ve Azerbaycan'la ticari ilişkilerin normalleştirilmesinin kritik bir gelişme olacağını kaydeden Gelbard, "Simülasyonlarımız Ermenistan sınırlarının açılması son derece önemli olacağını gösteriyor" diye konuştu.

Ermenistan'ın komşularıyla birlikte son derece büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirten, Türkiye ve Azerbaycan'la sorunların çözümü için yapılması gerekenleri öğrenmek isteyen bir katılımcıya IMF yetkilisi Gelbard, "Biz IMF'de bu politik konulara karışmıyoruz. Burada bir dizi simülasyonlar doğrultusunda yapılan analizlerin gösterdiği, yapay sınırları kaldırırsanız ticaret hacminin üçte bir oranında kaldırılacağıdır, basitçe bizim yaklaşımımız budur" karşılığını verdi. Ermenistan ve Azerbaycan arasında son olarak bazı görüşmelerin gerçekleştiğini bildiğini kaydeden Gelbard, sorunun hala sürdüğünü de belirti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle