GeriGündem "IMF ile devam edin"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"IMF ile devam edin"

"IMF ile devam edin"
refid:7486027 ilişkili resim dosyası

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, küresel likidite koşullarının bozulması ihtimaline karşı, Türkiye'nin, ekonomide güven duygusunu sağlamak açısından kullanabileceği en önemli enstrümanlardan birinin, “IMF ile bir program uygulamaya devam etmek” olduğunu söyledi.

Zachau bu arada güçlü bir ekonomik programın; ekonomiye duyulan güvenin sağlanmasına katkıda bulunacağını, ayrıca uluslararası likidite koşulları bozulacak olursa, risklerin hafifletilmesine yardımcı olacağını vurguladı.

Türkiye ekonomisindeki gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Zachau, “Türkiye'nin ekonomisi son 5 yıldır iyi bir çizgide devam ediyor” dedi. Zachau, Türkiye'deki ekonomi politikaların sağlam olduğunu ve dış etkenlerin de Türkiye'nin lehine bir trend sergilediğini ve bu iyi çizginin devam etmesi için “Güçlü Bir Ekonomik Programa”ihtiyaç olduğunu kaydetti.

IMF İLE İLİŞKİLERİN ÖNEMİ...

Türkiye'nin uyguladığı makroekonomik programların, 'enflasyonu azaltmak, faiz oranlarını düşürmek, Gayrı safi milli hasılaya oranla borçların azaltılması' açısından önemli faydalar sağladığını belirten Zachau, şunları söyledi:

“Makro ekonomik programlar, ülkede daha fazla büyümeye ve yatırım yapılmasına neden olmuştur. Önemli olan unsur güçlü performansı
destekleyen diğer politikaların devam ettirilmesidir. Şimdiye kadar Türkiye'nin güçlü makroekonomik programı IMF tarafından desteklenmekte idi. Gelecekte bana göre hükümet Türkiye'nin şu ana kadar edindiği deneyimi, ve tüm ülke içi ve dışı ekonomik faktörleri göz önünde bulunduracaktır.

Türkiye'nin ekonomik direnci artmıştır ve 4-5 yıl öncesine göre çok daha güçlü bir durumdadır. Türkiye hem dünya piyasalarına hem de finans ve ticaret pazarlarına iyice entegre olmuştur. Yabancı yatırımcılarının yatırım oranlarındaki artış yatırımcıların Türk ekonomisine olan güvenini yansıtmaktadır.”

Türkiye ekonomisindeki güvenilirliği güçlendirme açısından IMF'nin önemine dikkati çeken Zachau şunları söyledi:

“Enflasyon düşürülmüştür ama fiyat istikrarının sağlanması hala aşılması gereken bir zorluktur. İş gücü piyasasındaki reformlar ve enerji ve eğitim sektörlerindeki reformların başarılı sonuçlar vermesi gelecekteki başarının tamamını etkileyecektir.

Sonuç olarak güçlü bir ekonomik program ekonomiye duyulan güvenin sağlanmasına katkıda bulunacak ve uluslararası likidite koşulları bozulacak olursa risklerin hafifletilmesine yardımcı olacaktır. Yetkililerin güven duygusunu temin edebilmek için kullanabilecekleri önemli enstrümanlardan biri de bir IMF programını uygulamaya devam etmektir.”

RİSKLER DEVAM EDİYOR

Büyüme oranının, 2002-2006 yılları arasında ortalama yüzde 7,5 olarak görüldüğünün altını çizen Zachau, “kişi başına düşen gelir ABD kuru baz alındığında 5,500 dolara ulaştı ve bu da 2001 yılına kıyaslandığında, kişi başına milli gelirin üç kat oranında arttığı anlamına gelmektedir” dedi. Zachau şöyle devam etti:

“Enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Geniş kapsamlı makroekonomik istikrar sağlandı. Türkiye ekonomisi günümüzde de sağlıklı adımlarla büyümeye devam etmektedir. Özellikle de şu andaki yüksek cari açık ve süregelen yüksek portföy yatırımlarının girdilerine ilişkin riskler hala mevcut. Bu da sağlam makroekonomik politikaların devam ettirilmesi gerektiğini bize gösteriyor.”

ENFLASYON VE EKONOMİK BÜYÜME....

Yapılan son Merkez Bankası araştırmasına göre, yıl sonuna kadar, Pazar katılımcılarının, tüketici fiyat enflasyon oranının yaklaşık yüzde 7 olması beklentisi içerisinde olduklarını belirten Zachau, “ben enflasyonun yavaş yavaş azalacağını tahmin ediyorum, çünkü bence hükümetin ve Merkez bankasının fiyat istikrarı sağlamak konusundaki çabaları çok güçlü” dedi.

Ekonominin de bir yandan büyüme devam edeceğinin altını çizen Zachau, “bence 2007 sonunda büyüme oranı yüzde 5 civarında olacaktır. 2007'deki mali performans, gelirlerin beklenenden daha düşük gerçekleşmesinden etkilenmiştir. Fakat hükümetin 2008 yılında sağlam ve akıllıca hazırlanmış mali politikalar uygulayacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle