GeriGündem İmece usulü süper bilgisayar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmece usulü süper bilgisayar

ABD’de yüzlerce gönüllü kendi süper bilgisayarlarını yaratmak amacıyla ilginç bir deneye imza attı. Bir spor salonu dolusu bilgisayarı birbirine bağlayan katılımcılar, dünyanın en güçlü süper bilgisayarlarına ‘kafa tutmaya’ çalıştı.

San Francisco Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Flashmob 1’ adlı deneye programcı, araştırmacı ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 660 gönüllü katıldı. Üniversitenin spor salonuna yerleştirilen yüzlerce dizüstü ve masaüstü bilgisayar birbirine bağlanarak en karmaşık araştırmaları gerçekleştirebilecek kapasitede bir işlem gücü yaratılmaya çalışıldı. Ancak ortaya çıkan devasa güç, dünyanın en güçlü ilk 500 süper bilgisayarı arasına girmeyi başaramadı.

 

Süper bilgisayarlar nükleer araştırmalar, iklim örneklemeleri ve hava tahmini analizleri gibi yüksek işlem gücü gerektiren işlerde kullanılıyor. Yüksek maliyetli bu devasa makineler genelde kamuya ait araştırma laboratuarları ya da büyük kuruluşlar tarafından kullanılıyor.

 

REKOR JAPONLARIN SÜPER BİLGİSAYARINDA

 

Hafta sonu yapılan deneyde, özel bir görev üzerine yoğunlaşılmadı, sadece ortaya ne kadar büyük bir güç çıkabileceği araştırıldı. Deneyde, ilk 500 süper bilgisayar arasına girmek için en az 500 gigaflop’luk güç üretilmesi hedeflendi. Ancak bir araya getirilen yüzlerce makinenin gücü 180 gigaflop’tan öteye geçemedi.

 

Günümüzde güçlü bir bilgisayar yarım gigaflop’luk bir güç üretebiliyor. Bu alanda rekor, 35 bin gigaflop’la Japonların yaptığı süper bilgisayarda.

 

SÜPER GÜCÜN DEMOKRATİKLEŞMESİ

 

Hedefledikleri işlem gücünün çok altında kalmalarına rağmen deneyin yine de başarılı olduğuna inandıklarını söyleyen organizatör John Witchel, “Bu tür bilgisayarların, on milyonlarca dolara mal olan makinelerle rekabet edebileceğini gösterdik” dedi.

 

‘Flashmob’u süper işlem gücünün demokratikleşmesi olarak tanımlayan Witchel, “Süper işlem gücünü insanlara vererek, süper bilgisayarların nasıl kullanılması gerektiğine karar verebiliriz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle