Gündem Haberleri

  İMÇ'nin 'kuşlar'ı Sabancı Müzesi'ne kondu

  Hürriyet Haber
  22.06.2016 - 21:55 | Son Güncelleme:

  Heykel sanatçısı Kuzgun Acar’ın İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’ndaki ‘Kuşlar-Soyut Kompozisyon’ isimli eseri 3 yıllık restorasyon çalışmasının ardından, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ne konuk oluyor.

  TÜRKİYE’deki heykel sanatının önemli isimlerinden Kuzgun Acar’ın, 1967 yılında İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’na (İMÇ) yerleştirilen ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’ isimli eseri, yarından itibaren SÜ Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşacak. Zaman içinde gördüğü doğal tahribat sebebiyle 2013 yılında Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı tarafından izinle yerinden çıkarılıp korumaya alınan eser, 3 yıllık bir restorasyon çalışması sonrası ilk kez bir müze ortamında sergilenecek. İnşa edildiği 1967-68’den itibaren sanatın kamusal alanda, ticari bir yapı çerçevesinde varlık göstermesi konusunda özel ve öncü bir nitelik taşıyan İMÇ’nin cephesinde sergilenmek üzere üretilen ‘Kuşlar-Soyut Kompozisyon’ eseri, Kuzgun Acar’ın ölümünün 40’ıncı yılında Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek bu özel projeyle sergilenecek.

  İMÇnin kuşları Sabancı Müzesine kondu

  ÖNCÜ BİR ESER

  SÜ Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer, “Bu önemli eser, sanatın kamusal alanda, ticari bir yapı çerçevesinde varlık göstermesi konusunda özel ve öncü bir nitelik taşıyor. Heykel sanatının kitlelerle iletişim kurmasını sağlayan önemli açılımlardan biri olan ‘Kuşlar - Soyut Kompozisyon’ eserini müzemizde sergileyecek olmaktan, bu vesileyle ne üzücüdür ki çok genç yaşta aramızda ayrılmış olan Kuzgun Acar’ı ölümünün 40’ıncı yılında anıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

  Etiketler: sanat , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı