Gündem Haberleri

  'İmar Kirliliğine Neden Olma' maddesine rötuş

  Hürriyet Haber
  16.03.2005 - 11:50 | Son Güncelleme:

  Yeni Türk Ceza Yasası’na, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine eklenen ve 12 Ekim’den bu yana yürürlükte olan 184’üncü maddesinde kısmen değişiklik yapılması için AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul yasa teklifi hazırladı. "Cezalar çok ağır" gerekçesiyle verilen değişiklik teklifinde, maddenin, "2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası"nın kaldırılması talep ediliyor.

  Başbakan Erdoğan’ın özel isteği üzerine yeni TCK’nın komisyondaki görüşmeleri sırasında tasarı metnine "İmar Kirliliğine Neden Olma" başlıklı 184’üncü madde eklenmişti. TCK tasarısının alt komisyon çalışmalarına da katılan Doç. Dr. Adem Sözüer "Başbakan bunu özellikle istedi" diyerek, yaptırımı ağır bulan AKP milletvekillerine durumu açıklamıştı. AKP Bitlis Milletvekili Hasan Kara’nın, "Cezalar çok ağır" şeklindeki yakınmasına karşı da Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan, "Ağır olsun, TCK’nın en güzel maddesi bu" diyerek maddeyi savunmuştu.

  GECEKONDUCUYA VE GÖZ YUMAN MEMURA AĞIR CEZA

  Yeni TCK’nın, Resmi Gazete’de yayımlandığı 12 Ekim 2004’ten itibaren yürürlüğe giren az sayıdaki maddesinden biri olan 184’ncü madde; yapı ruhsatı almadan veya aldığı ruhsata aykırı olan bina yapan, yaptıranlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesini düzenliyor. Maddeye göre ayrıca, ruhsatı olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapan ya da bu hizmetlerden yararlanmasına izin verenler de benzeri şekilde cezalandırılacak. Bu cezai yaptırımlar, ancak belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine bağlı yerlerde uygulanabilecek.

  Ayrıca bu madde uyarınca, yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai veya ticari faaliyetin yapılmasına izin verenlere de 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi gündeme gelecek.

  AKP’Lİ ÖZKUL: KÜÇÜK ESNAF VE TÜCCARI ZOR DURUMDA BIRAKTI

  AKP’li Özkul’un teklifinde ise maddenin, "Yapı kullanma izini almamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade eden kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" şeklindeki 3’üncü fıkrasının yürürlükten kaldırılması talep ediliyor. Özkul, bu maddenin yürürlüğe girmesinden bu yana "ciddi sorunların ortaya çıktığını, daha önce yeterli alt yapı da hazırlanmadığı için yapı kullanma izni alınmamış binalarda faaliyet gösteren küçük esnaf ve tüccarın faaliyet izinlerinin dahi iptal edilmesi şeklinde uygulamalar yapıldığı, sınai işletme niteliğinde bulunmayan işletme faaliyetlerine de sirayet ettirildiği, bu şekilde fıkranın yanlış yorumlanarak amacı aşar şekilde uygulamaya sebebiyet verdiğini" belirterek bu teklifi hazırladı. Kerim özkul’un teklifi Adalet Alt komisyonunda görüşülecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı