Gündem Haberleri

  İmamlardan suç duyurusu

  Hakan YAĞLI, DHA
  04.10.2003 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'teki imamlar, ‘‘Allah'ı inkar ediyor’’ gerekçesiyle YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundular.

  Diyanet-Sen Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Tahiroğlu başkanlığındaki imamlar, imam hatip liselerinin kapatılması gerektiğini söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün ‘Allah’ı inkar ettiğini' iddia ederek, savcılığa suç duyurusunda bulundular. Tahiroğlu dilekçede, Prof. Gürüz'ün Hürriyet Gazetesi'nde 20 Eylül'de yayınlanan röportajında, ‘‘Hem vahiy, hem de imam hatip liselerini küçük düşürücü açıklamalarda bulunduğunu’’ öne sürdü. Prof. Gürüz, söz konusu röportajda, imam hatiplerin kapatılması, din görevlilerinin lise değil, yüksek okul düzeyinde eğitilmesi gerektiğini söylemişti. Türk Diyanet Vakıf-Sen Konya Şube Başkanı Hüseyin Demirci'nin, Gürüz ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'nun cenazelerini yıkamayıp, namazlarını kılmayacakları açıklamasıyla başlayan tartışmaya, karşıt sendika da katıldı. Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, Gürüz ve Alemdaroğlu'nun imam hatiplilerle ilgili sözlerinden kendilerinin de rahatsız olduklarını, tepkilerini göstermek için dine hakaretten dava açtıklarını kaydederek, şunları söyledi:

  BİZ YIKARIZ

  ‘‘Ama cenaze yıkanmaması gibi bir olay yaşanmaz. Allah uzun ömür versin ama yakında ölürlerse cenazelerini biz yıkarız.’’
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı