GeriGündem İmamın oğlu Hıristiyan okula dekan oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  44
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmamın oğlu Hıristiyan okula dekan oldu

Müslümanlığı yaymak için ABD’ye göçen Türk imamın oğlu Ergun Caner, köktendinci Hıristiyanların kalesi olarak bilinen Liberty Üniversitesi’ne ilahiyat dekanı seçildi.

İslam karşıtı kitabıyla ünlenen Caner, ABD’de geleceğin önemli dini liderlerinden biri olarak görülüyor. ABD’ye İslam’ı yaymak için göç eden bir Türk imamın oğlu olan Ergun Caner ‘evanjelik Hıristiyanlar’ın kalesi’ olarak sayılan bir üniversitede ‘İlahiyat Dekanı’ oldu.

Ergun Caner, Virginia Eyaleti’ndeki Liberty Üniversitesi’nin ‘Baptist Teoloji’ bölümünün başına getirildi. 1971’de kurulan Liberty Üniversitesi’nde bu göreve gelen ilk ‘eski Müslüman’ ünvanına kavuşan Caner, ilahiyat doktoru ve İslam dinini hedef alan bir kitabıyla biliniyor.

FALWELL: SESİMİZ OLDU

Porno kralı Larry Flynt ile mücadelesi Oscar ödüllü yönetmen Milos Forman’ın bir filmine konu olan ünlü evanjelik vaiz Jerry Falwell, Ergun Caner işin şöyle konuştu:

‘İnançlarımızı savunan Ergun Caner, konuştuğunda, dinleyiciler elektrikleniyor. Tanrı’ya şükürler olsun ki, Caner’i Liberty Üniversitesi’ne yolladı. Dr. Caner, Müslümanlar, Budistler, Hindular ve Bahailer ile karşı karşıya gelip tartışarak evanjelik Hıristiyanlığın sesi haline geldi. Ona dost demekten gurur duyuyorum.’

DİĞER DİNLER HEDEFİ

Caner,
yeni görevi için, ‘Hıristiyanlar’ın eğitilmesi için, okulu, önde gelen ve lider bir evanjelik kurum haline getireceğiz. Öğrencilerimizi sadece teori ile eğitmek olmaz. Karşımızda, ulaşılması gereken ve 140 dini barındıran bir dünya var’ şeklinde konuştu.

38 yaşındaki Ergun Caner, din çevrelerinde, ABD’de geleceğin önemli evanjelik liderlerinden biri olarak görülüyor.

Kiliseye gitti hayatı değişti

AİLESİYLE birlikte Ohio’ya göç eden Ergun Caner’in hayatını, bir kiliseyi ziyareti değiştirdi. 1982’de Hıristiyan olmaya karar veren Caner, ailesi tarafından reddedildi. Buna rağmen Caner’in kardeşi Emir Fethi de Hıristiyanlığı seçti. Ergun Caner, 2002’de, İslam’a karşı yazdığı ‘Unveiling Islam’ adlı kitapla adından çok söz ettirmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle