Gündem Haberleri

  İmam hatipler parlak günlerine dönüyor

  Selçuk ŞENYÜZ / DENİZLİ
  18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, Denizli Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılış töreninde yeni öğretim yılını da açtı. Erdoğan, “İmam hatip okullarıyla hasret sona eriyor. Bugünden itibaren imam hatip okulları, milletin okulları olarak eski parlak günlerine geri dönüyor” dedi. Erdoğan, velilerin rahat olmasını isteyerek, 66 aylık torununun da okula başladığını söyledi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, yeni öğretim yılına başlarken, “Veliler ve öğrenciler rahat olsun. Söz de, karar da milletindir. Biz her türlü baskı ve dayatmanın karşısındayız. Tercih haklarının kullanılmasından yanayız” dedi. Erdoğan yeni eğitim öğretim yılının açılışını Denizli Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin açılış töreninde yaptı. Erdoğan, göreve yeni başlayan eski koruma müdürü yeni Denizli Emniyet Müdürü Zeki Bulut’u yanından ayırmadı. Erdoğan, özetle şunları söyledi:  “Sevgili öğretmen ve öğrenciler Milli Eğitim’de gerçekleştirdiğimiz büyük reformların ilk adımını atıyoruz. Bugün başta Denizli olmakla birlikte, Türkiye genelinde millet artık imam hatip okulları ile kucaklaşıyor. Bu okullarla hasret bugün sona eriyor. Bugünden itibaren imam hatip okulları, milletin okulları olarak eski parlak günlerine geri dönüyor. 28 Şubat sürecinde milletin bu okullarını öcü gibi görenler, ortaokul kısımlarına kilit vurdular. Liselere kayıtları azaltmak için üniversite sınavlarında katsayı uygulaması getirdiler. Bu zulme, antidemokratik uygulamaya TBMM’de son verdik. Katsayının ortadan kalkmasıyla sinesinden çıktığı milletin okulu olmaya tekrar başladı.

  İmam hatipliler ne yaptı

  Ne yaptı imam hatipliler size de bu okulları kapattınız? Teröristler, anarşistler yetişmediği için mi kapattınız? İnsansever insanlar, vatansever insanlar oldukları için mi kapattınız? Ben ve bakan arkadaşlarım bu okulların yeniden açılması nedeniyle heyecan içindeyiz.

  4+4+4 değil 444

  Eğitim sisteminde başka reformlar da yaptık. Artık bu sisteme 4+4+4 demiyoruz, 444 sistemi diyoruz. Bugün bu sistem start alıyor. Sorunsuz olarak işleyeceğine inanıyorum. Eksikler sıkıntılar yaşayabiliriz. Okula başlama yaşını 66 aya indirdik. Aslında çocuklarımız uyum için geçen hafta okullara başladı. Oyun ve eğitimi harmanlayan yeni bir sistemle eğitim yapacağız.

  CHP Kuran’dan kaçar

  CHP rapor alma kampanyası başlattı. Ne oldu yüzde kaç oldu? Önce yüzde 3, şimdi yüzde 4. Ey CHP bu millet size itibar etmiyor, bu milletin değerleriyle oynamayın. Biz imam hatiplere, meslek liselerine karşı değiliz deyin sonra Anayasa Mahkemesi’ne gidin. Velilerin talep etmesi ve 10 öğrencinin istemesi durumunda Kuran-ı Kerim ve peygamber efendimizin hayatı da haftada 7 saat alınabilecek. Okuma becerileri, dil ve lehçeler, drama gibi dersler öğrencilere verilecek. CHP kademeli eğitime, imam hatip okullarına, Kuran-ı Kerim ve peygamberlerin hayatı derslerine karşı çıktı. Bunlar Kuran’dan acayip kaçarlar. Bunlar Kuran’ı mezarda okunmak üzere bilmiştir. Tarihleri boyunca din eğitimine, milli manevi değerlerin öğrenilmesine karşı çıkıyorlar. Onlar ezanı Türkçe’ye çevirerek okutmak istediler. Menderes geldi Arapça okunmasını sağladı.

  Torunum da okula başladı

  66 aylıklar okula başladı, benim torunum da (Ahmet Akif) 66 aylık olarak bugün okula başladı. Rapor alanların yüzdesi yüzde 4. Avrupa Birliği ülkelerinde okula başlama yaşı 6. 3-4-5 yaşında zorunlu eğitimin başladığı ülkeler var. Millet çocuğuna, okuluna, öğretmenine güvendi. Okula gönderdi. Anamuhalefet lideri ve arkadaşları da seçmeli dersi bir türlü anlayamadı. Biz seçmeli ders konusunda baskı yapmayız. Veli isterse 10 öğrenci olursa bu dersler okutulacak. Veliler ve öğrenciler rahat olsun. Söz de, karar da milletindir. Biz her türlü baskı ve dayatmanın karşısındayız. Tercih haklarının kullanılmasından yanayız. Yapılan değişiklik tercih haklarının kullanılması ile ilgilidir. Veli çocuğunu istediği okula gönderir. Son 4 yıl herhangi bir yaşla bağlantılı değildir. İsteyen açık liseye gider isteyen devam eder. 18 yaş sınırlaması diye bir şey yok. Bir yıl ara verip başka bir eğitim almak istiyorum diyenler olursa bu eğitimi alıp sürece devam edebilir. Biz üzüm yemek istiyoruz bağcı dövmek gibi bir derdimiz yok. Gece gündüz çalışmalara devam edeceğiz.

  1 ayda 500 terörist

  Terör şüphesiz bitecek. Ama bunun için bedel ödüyoruz. Terör örgütüyle yan yana olanlar silahların susmasını istemiyor. Silahların bırakılmasını isteyenler varsa, biz hükümet olarak silahların bırakıldığı yerde operasyonları sona erdiririz. Asker ve polis silah bırakmaz. Çünkü silah temel enstrümanıdır. Terörist silahı bırakırsa bilmelidir ki operasyonlar biter. Hakkâri Valiliği son 10 gün içinde 123 terörist etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Şubat-ağustos arasında 373 terörist etkisiz hale getirildi. Son 1 ayda 500 terörist etkisiz hale getirildi.                            

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı