GeriGündem İmam hatipler ‘Kız İmam Koleji’ oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İmam hatipler ‘Kız İmam Koleji’ oluyor

Kesintisiz 8 yıllık eğitimle birlikte üniversiteye girişte ‘tek sınav’ ve ‘katsayı’ uygulaması, imam hatip liselerinden 4 yıl önce başlayan kaçışı hızlandırdı. Mezuniyeti sonrası din eğitimi kökenli kaymakam, doktor, mühendis, hemşire veya hariciyeci olunamayacağını gören binlerce genç, imam hatipleri terkederken, imam hatip liselerinde ‘kimlik değişimi’ yaşandığı ortaya çıktı.

İmam hatiplerin, kademeli kapatmaya giren ve son mezunlarını bu öğretim yılında verecek orta kısımlarından mezun olup, lise kısımlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısı azalırken, imam hatip liselerinin mevcut öğrenci sayıları da önemli ölçüde düştü. Buna göre, 8 yıllık eğitim öncesi, toplam 192 bin 727 öğrencinin okuduğu imam hatip liselerindeki öğrenci sayısı, özellikle son 4 yılda yüzde 50 azaldı.

Öğrenci sayısı 1997-1998 öğretim döneminde 178 bin 46'ya, geçen yıl da 134 bin 224'e düştü. Bu öğretim yılında ise öğrenci sayısı toplam 91 bin 620'ye indi. Yine, 8 yıllık eğitimle birlikte imam hatip liselerine kayıt oranı da azaldı. Bu öğretim yılında, ilköğretim diplomasını, imam hatiplerin orta kısmından alan her 100 çocuktan sadece 25'i, tercihini ‘din adamlığı’ için kullanarak, imam hatip liselerine kayıt yaptırdı. 2 imam hatip lisesi tasfiye edildi. Çok programlı lise bünyesindeki 2 imam hatip programı da kapatıldı. Bu dönem 600 imam hatip lisesi kaldı.

İmam hatip liselerindeki firara karşın, Anadolu imam hatip liselerindeki öğrenci sayısının her yıl arttığı ortaya çıktı. Öğrenci sayısını son 4 yılda, dörde katlayan anadolu imam hatiplerin, ‘kız kolejleri’ne dönüşme yoluna girdikleri belirlendi. Anadolu imam hatip liselerindeki kız öğrencilerin sayısı 4 yıl içinde 8 kat artış gösterdi. Daha 4 yıl önce sadece 1126 kızın devam ettiği yabancı dilde öğretim yaptıran Anadolu imam hatip liselerindeki kızların sayısı, bu öğretim döneminde 8 bin 473'e çıktı. Son 10 yıllık rakamlar ise imam hatip liselerinin kız okullarına dönüşme yoluna girdiğini belgeledi. 1988-1989 dönemine denk gelen 10 yıl öncesinde 15 bin 730 kız öğrencinin okuduğu imam-hatip liselerindeki kızların sayısı, kesintisiz eğitime geçildiği yıl 79 bin 516'ya, ertesi yıl da 92 bin 765'e çıktı.

Buna rağmen, imam-hatip liselerinde halen 46 bin 906 erkek öğrenciye karşılık 44 bin 714 kız öğrencinin okuduğu belirlendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle