Gündem Haberleri

  İlkokul birinci sınıflara kayıtlar başladı

  Hürriyet Haber
  24.07.2012 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul birinci sınıflara kayıtlara ilişkin, okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş grubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmelerinin okul yönetimleri tarafından değerlendirilebileceğini belirtti.

  MEB, ilkokula kayıtlara ilişkin velilere yardımcı olmak amacıyla sıkça sorulan sorular bölümü oluşturdu. Veliler bu bölüme “www.meb.gov.tr” internet adresindeki Veli Bilgilendirme Sistemi'nden ulaşabilecek.

  Bu bölümde yer alan bilgilere göre, 2012-2013 eğitim öğretim yılı için 2006 doğumlular ile 2007 Ocak-Mart doğumlu çocukların tamamı ve 2007 Nisan-Eylül doğumlulardan velisinin isteği olan çocuklardan TC kimlik numarası ve adresi tanımlı tüm çocukların 1. sınıfa kayıtları merkezi sistemle (otomatik olarak) yapıldı.
  Resmi tüm ilkokul ve ortaokullara kayıt ve nakiller, öğrencilerin ulusal adres veri tabanındaki bilgileri ve ilçe öğrenci yerleştirme komisyonu kararı doğrultusunda yerleşim yeri adresi esaslı yapılacak.

  2007 Nisan-Eylül doğumlu çocukların kesin kayıtları ise ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yapıldı. Çocuğunu 1. sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları yeterli olacak.

  Kontenjanların doldurulması

  Kaydı hiçbir okulda gözükmeyen çocukların velileri öncelikle ilçe nüfus müdürlüğüne giderek adres kontrolü yaptıracak, ardından ilçe milli eğitim müdürlüğüne giderek yetkilileri bilgilendirecek. İlgililer ise ilçe adres havuzundaki adresleri ilgili okullarla ilişkilendirecek.

  Sınıf mevcutları 30'un altında olan sınıflardaki kontenjanların mevzuat doğrultusunda doldurulmasına ilişkin açıklama Eylül ayı başı itibariyle yapılacak.
  Okullar 17 Eylül 2012 Pazartesi günü; 1. sınıfların uyum programı ise 10 Eylül 2012'de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri, ilgili okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecek.

  Okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş grubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmeleri okul yönetimleri tarafından değerlendirilebilecek.

  Öğrencinin 2011-2012 eğitim öğretim yılında öğrenim görmüş olduğu okul; ortaokul olarak dönüştürülmüş ise; öğrenci aynı okulunda öğrenimine devam edebilecek, ilkokul olarak dönüştürülmüş ise; ilçe milli eğitim müdürlüklerince planlanan ortaokula e-okul sisteminden ilçeler tarafından toplu olarak aktarılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı