GeriGündem İlkinin izi geçmeden 2’nci yüz nakli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlkinin izi geçmeden 2’nci yüz nakli

İlkinin izi geçmeden 2’nci yüz nakli
refid:19995909 ilişkili resim dosyası

Türkiye’nin Antalya’daki ilk yüz nakli ameliyatının üzerinden sadece birkaç hafta geçmişken, bu kez de Ankara’da Hacettepe Üniversitesi’nde ikinci yüz nakli yapıldı. Yine tek donörden alınan yüz ile iki kol ve iki bacak, dün sabah başlayıp 9 saat süren operasyonlarla iki ayrı hastaya nakledildi.

ANTALYA’da büyük ses getiren ilk yüz naklinin ardından Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde de dün yüz, kol ve bacak nakli yapıldı. İzmir’de geçirdiği trafik kazası nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen evli, 2 çocuk babası 40 yaşındaki N.A.’nın yüzü Cengiz Gül’e (25), kol ve bacakları Şevket Çavdar’a  (25) nakledildi.
Çeşme Alaçatı’da, 17 Şubat’ta motosikletiyle tali yoldan geri geri çıkan bir otomobile çarparak ağır yaralanan N.A.’nın beyin ölümü, önceki gün gerçekleşti. N.A.’nın ailesi, kimliğinin açıklanmaması kaydıyla organlarının bağışlanmasını kabul etti. Prof. Dr. Gökhan Tunçbilek başkanlığında Hacettepe Üniversitesi’nden gelen 3 kişilik ekip, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde N.A.’nın 2 kolu ve 2 bacağı ve yüzünü operasyonlarla alarak Ankara’ya döndü. Tüm organları bağışlanan donörden organların alınmasına yönelik ameliyatlar dün sabaha karşı saat 03.00’e kadar sürdü.

PROF. DR. ÖZKAN: YOLU BİZ AÇTIK

Yine dünyada ilk
Hacettepe Üniversitesi’nde yüz, kol ve bacak naklini gerçekleştirmek üzere oluşturulan özel ekip dün sabah saat 09.00’da çalışmaya başladı. 2 hasta da aynı anda ameliyata alındı. Ameliyatlar dün akşam saat 18.00 sıralarında başarıyla tamamlandı. Özel ekibin başında Doç. Dr. Serdar Nasır görev yaptı. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, “Çift kol ve çift bacak nakli dünyada ilk kez yapılıyor. Operasyonları gerçekleştiren arkadaşlarımla gurur duyuyorum, Sağlık Bakanlığı’na da böyle bir olanak tanıdığı için teşekkür ediyorum. Çok çağdaş bir sistem kuruldu. Türkiye’nin organ naklinde bu noktaya gelmesinde Sağlık Bakanlığının büyük katkıları var” dedi.
Kornealar bekliyor
Aynı anda iki kol iki bacak nakli yapılan, Nevşehir’den gelen Şevket Çavdar ise, 1998’de doğalgaz tesisatı döşerken elektrik kaçağı nedeniyle kol ve bacaklarını kaybetti. Çavdar, kol ve bacak nakli için 1 yıldır bekliyordu. Dokuz Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Cenk Ecevit, N.A.’nın karaciğerinin Gülhane Tıp Fakültesi Hastanesi’ne, böbreklerinin İzmir Eğitim Hastanesi’ne gönderildiğini söyledi. Korneaları ise uygun alıcı bulunana kadar Dokuz Eylül Üniversitesi’nde saklanacak.

/images/100/0x0/55eb1bf4f018fbb8f8abab3f

İZMİR Dokuz Eylül Üniversitesi’nden getirilen organlar (yüz, iki kol, iki bacak ve kornealar) Hacettepe Üniversitesi’ne taşınırken sıkıntı yaşandı. Bir kolinin altı açılınca içindekiler yere döküldü. Düşen kolide nakledilecek bacaklar olduğu iddia edildi. Ancak yetkililer, naylon torbaya sarılı paketlerin içinde organ taşımak için gerekli buz ve diğer materyallerin olduğunu söylediler.

ORGANLAR HACETTEPE'YE ULAŞTIRILDIĞINDA YERE DÜŞÜRÜLDÜ / WEB TV

BAKAN AKDAĞ: ÇOK BAŞARILI NAKİLLER İZLEYECEK

Hayali spikerlik

TÜRKİYE’nin ikinci yüz nakli yapılan Cengiz Gül’ün yüzünün büyük bölümü, 2 yaşındayken sobaya atılan tinerin yarattığı alevlerin televizyonu patlatması nedeniyle yandı. 2 kardeşiyle İstanbul’da yaşayan ve hastaneye halası Münevver ve eniştesi Mustafa Oral’la gelen Gül, 1 ay önce yüz nakli için başvurdu. Münevver Oral, Antalya’daki ilk yüz nakline ilişkin haberlerin yeğenine umut verdiğini söyledi. Oral, “Cengiz, Meslek Yüksekokulu’nun 2 yıllık Haberleşme Bölümü’nü bitirdi. Ardından Açık Öğretim’de Radyo ve Televizyon Bölümüne girdi. Eğitimini burada sürdürüyor” dedi. Cengiz Gül’ün görüşmediği annesinin ameliyattan haberi olmadığını anlatan Mustafa Oral da, “Okulunu bitirince spiker olmak istiyordu. Bu ameliyatla, bu hayale bir adım daha yaklaşacak” dedi.

BAĞIŞÇI AİLE İSMİNİN AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR

Donörün ailesi gün boyu ağladı

YÜZÜ, kolları, bacakları, böbrekleriyle, karaciğer ve korneaları bağışlanan N.A.’nın İzmir, Çeşme, Alaçatı’da yaşayan annesi Cemile ve babası Kazım A., dün gün boyu ağladı. Oğlunun askerde çektirdiği fotoğrafa sarılarak ağlayan anne Cemile A., “Oğlum şimdiye kadar beni hiç üzmedi. Genç yaşta hayatını kaybetti. Oğlumla her zaman gurur duydum. Geride çocuklarını bıraktı. Kendisi artık yok ama organları yaşayacak. İnşallah hayırlı birilerine nasip olmuştur. Umarım sonra da beni arayıp sorarlar” diye konuştu.

İLK YÜZ NAKLİ UĞUR ACAR'A YAPILDI / FOTO GALERİ 

"OĞLUM BENİ HİÇ ÜZMEDİ"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle