Gündem Haberleri

  İlkele iyilik bile edilmez

  Hürriyet Haber
  10.10.2005 - 18:05 | Son Güncelleme:

  Muasır yani çağdaş medeniyet seviyesi diyoruz. Hani Mustafa Kemal'in gelecek nesillere gösterdiği hedef... Bu medeniyetin Avrupa Medeniyeti olduğuna inanıyoruz ki, iki yüz küsur senedir yüzümüzü Avrupa Birliği'ne (AB) dönüyoruz. Ve maalesef yine ağaca bakarken ormanı gözden kaçırıyoruz. Sanki hedef AB imiş gibi. Oysa AB bizim için bir ARAÇ. Hedef MEDENİYET.

  Ve bu medeniyetin karşıtı 'medeniyetsizlik' değil, İLKELLİK. Hak-hukuk tanımazlığımızın, birbirimize saygısızlığımızın, pisliğimizin, kabalığımızın, az gelişmişliğimizin sebebi genlerimizden temizleyemediğimiz İLKELLİK.

  'Genlerimiz' diyorum çünkü ilkelliğimiz çok derinlere işlemiş, değil parayla, eğitimle bile kurtulmamız mümkün değil. Yoksa, İstanbul'un daracık sokaklarını yarı kamyon boyundaki cipleriyle işgal eder ilkel görgüsüzlerin çoğunun cukkası yerinde, iyi kötü bir diploması da cebinde.

  *

  İlkelliğin alakasız ve çok net bir tezahürü söyletti bana bunları, belki de yukarıdaki girişe uygun olmayan bir tespit:

  Pakistan'da büyük bir felaket meydana geldi, dünya harekete geçti.

  Türkiye'den (maalesef iyi tanıdığımız) arama-kurtarma ekibi AKUT da derhal hazırlanıp yola çıktı. Ama ilkel bir coğrafyada yaşadığını unutmuşlardı:

  (1) Türkiye Cumhuriyeti, Pakistan'a enkaz altındaki ilkokul çocuklarını kurtarmaya giden AKUT ekibinden, adam başı 70 YTL Konut Fonu aldı. Devlet ve Kızılay, kaldırılan uçaklara AKUT'u davet etmedi. (Milliyet, 10 ekim)

  (2) İran Cumhuriyeti, Türkiye'den gelen yardım uçaklarının gece uçuşuna izin vermediği için, bütün gece kaybedildi, ekipler deprem bölgesine 10 saat rötarla ulaşabildi. (Hürriyet, 10 ekim)

  (3) Bu arada, Pakistan'da Türk yardım ekiplerine zorluk çıkardı ve sadece 72 saatlik vize verdi. Yani 'bir an önce ikile...' demeye getirdi. (Sabah, 10 ekim)

  Bunların hepsi, ayrı ayrı, tek tek İLKELLİK işaretleridir.

  İLKELE İYİLİK BİLE EDİLMEZ, demem bundandır!

   

  Dip not: Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün belki de ilk kez ekonomiyle ilgili bir araştırma sonucu açıkladı. Mesela 1 kalp pili ithal etmek için, Türk ekonomisinin 6.100 kg demir cevheri ihraç etmesi gerekiyormuş. 1 cep telefonu için 1 ton domates, 722 dolarlık bir tabanca için 5.5 ton patlıcan satmamız gerekiyormuş. 'Türkiye teknoloji ihraç etmeden dış ticaret açığından kurtulamaz' diyor rapor. Bu arada verilen örneklerden biri de şu: '107 bin dolara satılan bir lüks otomobil (mesela bir cip) alabilmek için, Türkiye'nin 713 ton hıyar ihraç etmesi gerekiyormuş.' Yani bir bir hıyar cipe binecek diye 713 ton hıyar satıyormuşuz yurt dışına!  JJJ

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı