Gündem Haberleri

  İlk vuruş bu hafta

  Hürriyet Haber
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı, eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ve beraberindeki heyetle dün görüşen Çiçek, yeni anayasa ve AB’ye üyelik süreciyle ilgili şunları söyledi:

  Terör ortamında reform

  “Yeni dönemde ümit ediyoruz ki yeni bir anayasayı gerçekleştirerek en temel eksikliği gidermiş oluruz. Biz eksikliklerimizin farkındayız. AB üyeliği olsa da olmasa da Türkiye yüksek standartta demokrasi için yasal ve yapısal düzenlemeleri yapma ihtiyacının farkındadır. Üyelik hatırına yaptığımız işler değildir bunlar. Türkiye bu reformları terör tehdidi, baskısı ve ortamında gerçekleştirmektedir. Bunun çok kolay olmadığını ancak yaşayanlar bilir. Bir taraftan cenazeler bir taraftan hayatını kaybetmiş masum insanlar, öbür tarafta haklar ve özgürlükler. Doğru dengeyi kurarken bir kısım zorlukluklarla karşılaştığımızın da farkında olunması gerekir.

  Hedefimiz tam üyeliktir. İmtiyazlı ortaklık gibi bir kısım statüler bizim hiçbir zaman kabul edemeyeceğimiz bir husustur. O türlü statülerle birbirimizi yormayalım, bu noktada dürüst olmak gerekiyor. Biz üye oluruz olmayız, bir başka ülkenin gururunu rencide edecek söylemlerden kaçınılması lazım.

  AB tövbe etmeli

  Önümüzdeki dönem Türkiye-AB ilişkilerinde karşımıza çıkacak somut bir sorun var, o da Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin durumudur. Kendi içinde sorunlu, ihtilaflarını halletmemiş bir ülkeyi içinize, Ada’nın tamamını temsilen aldınız. Bunun faturasını biz niye ödeyelim? Tabiri caizse AB bir demokratik tövbe yapmalı, ‘Burada hata yaptık’ demeli. KKTC adeta açık hapishane haline geldi. AB’nin çözümden yana olanı cezalandırması, Rumlara verdiği desteğin sonucu KKTC bugün izolasyonlarla karşı karşıya. Türkiye, KKTC, adil ve kalıcı bir barışı en çok isteyen taraftır. Ancak tek taraflı da bir aşk olmuyor.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı