GeriGündem İlk Türk casus uçağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk Türk casus uçağı

Elektrik ve Elektronik Sistemler Şirketi'nin Konya'daki fabrikasında üretilen ilk Türk insansız hava aracının tanıtımı dün Selçuk Havaalanı'nda yapıldı. 'Kırlangıç' ve 'Doğan' adı verilen iki hava aracının gösteri uçuşu öncesinde bilgi veren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Bilgili, İsrail'de havacılık alanında faaliyet gösteren Electronic Avition Systems firmasıyla bir yıl önce işbirliği yaptıklarını, bu anlaşma çercevesinde Türk mühendisleri ve İsrailli danışmanların birlikte çalıştığını söyledi. Yaklaşık değeri 9 milyon dolar olan hava araçlarına yurtdışından şimdiden talepler geldiğini belirten Bilgili, şunları söyledi: ‘‘Hava araçlarımız keşif, gözetleme, istihbarat, hedef belirleme ve tanımlama, sınır ve sahil güvenlik kontrolleri ile topçu atışlarınının yönlendirilmesi gibi askeri amaçlı ve orman yangınlarının anında tespiti ve söndürme koordinasyonu, petrol boru hatlarının kontrolü, arama-kurtarma çalışmalarının koordinasyonu, kara, hava, deniz kirlenmesinin kontrolü, karayolarının kontrolü ve trafik denetimleri, belediyenin şehir planlaması ve bölgesel haritaların hazırlanması gibi sivil amaçlarla da kulanılabilmektedir.''

Yerden kumandayla çalışan uçaklardan 'Doğan' modelinin ağırlığı 165 kilogram. Havada 12 saat aralıksız uçuş yapabilen 'Doğan', kumanda merkezinden 600 kilometre uzaklığa gidebiliyor. 'Doğan' 35 kilo ağırlığındaki kamerayı rahatlıkla taşıyor.

'Kırlangıç' modeli ise 135 kilogram ağırlığında, 8 saat aralıksız uçuş yapabiliyor. 28 kilo ağırlığında kamera taşıyan 'Kırlangıç'ın menzili 150 kilometre. Uçaklar kamera aracılığıyla görüntüleri anında merkeze ulaştırıyor. Haberleşme bağlantısı kesilen hava aracı otomatik olarak kalktığı üsse geri dönüyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle