Gündem Haberleri

  İlk tören Anıtkabir'de yapıldı

  Hürriyet Haber
  29.10.2005 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Cumhurbaşkanı Sezer Başkanlığı'ndaki devlet protokolü, Atatürk'ün kabrine çelenk koyarak saygı duruşunda bulundu.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 82. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'daki ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet protokolünün yerlerini almasıyla başladı. Cumhurbaşkanı Sezer'in başkanlığındaki heyettekiler, Aslanlı Yol'dan yürüyerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün kabrinin bulunduğu bölüme geçti. Burada Cumhurbaşkanı Sezer tarafından, Ulu Önder'in kabrine, üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
  Cumhurbaşkanı Sezer ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçtiler.

  “ULUSUMUZUN ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE SİSTEMİNE GÖNÜLDEN BAĞLIDIR"

  Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Sezer, deftere şunları yazdı: “Yüce Atatürk, Her gün artan bir coşkuyla, birlik içinde kutladığımız en büyük bayramımızın yıldönümünde ulusça tek yürek olarak huzurunuzdayız. Türk Ulusu, çağdaş dünyada yer almasını sağlayan Cumhuriyet'in 82. yılına ulaşmanın onurunu ve övüncünü yaşamaktadır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş ilkelerinden aldığı güç, benimsediği evrensel değerler ve çağdaş açılımlarıyla her alanda ilerlemesini sürdürmektedir.

  Ulusumuzun, Atatürkçü düşünce sistemine gönülden bağlılığı, çağdaş yaşam kararlılığı, aydınlanma çabalarında en büyük gücümüzdür. Cumhuriyeti içselleştiren erdemli bireyler olarak Cumhuriyetimizin yeni eserlerle yücelmesi ve sonsuza kadar yaşaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bunun tarihten gelen bir sorumluluk olduğunun bilincindeki Türk Ulusu, yüce kişiliğinizi laik, demokratik Cumhuriyetimizi, ilke ve devrimlerinizi her türlü tartışmanın üzerinde tutmaya kararlıdır. Ulusça birlik ve dirlik içinde yaşayacak, gösterdiğiniz hedefleri mutlaka gerçekleştireceğiz. Bu en anlamlı günde ulus olarak yüksek anınız önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

  Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Ana Muhalefet Lideri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Bakanlar Kurulu üyeleri, TBMM Başkanvekilleri, yüksek yargı organlarının başkanları, Kuvvet Komutanları, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Ankara Valisi Kemal Önal, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  CUMHURBAŞKANI SEZER, TBMM'DE KUTLAMALARI  KABUL ETTİ 

  Anıtkabir'de düzenlenen törenin ardından saat 09.15'da TBMM'ye gelen Cumhurbaşkanı Sezer'i, Meclis Başkanı Bülent Arınç, askeri törenle karşıladı. Tören kıtasını selamlayan Sezer, tebrikleri kabul etmek üzere Tören Salonu'na geçti. Tören Salonu'na, kısa süreli aralıklarla, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ana muhalefet CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök geldi. Daha sonra TBMM Başkanı Bülent Arınç, yerini aldı. Erdoğan, Orgeneral Özkök ile kendilerine ayrılan yerden selamlaşırken, Danıştay Başkanı Ender Çetinkaya ile tokalaştı. Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu ve Yargıtay Başkanı Osman Arslan ile de selamlaştı.

  Kabul töreni, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından saat 09.30'da başladı. Sezer'e sırayla TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özkök, ana muhalefet lideri Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tuğcu, Yargıtay Başkanı Arslan, Danıştay Başkanı Çetinkaya, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, TBMM başkanvekilleri, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, TBMM katip üyeleri ve idare amirleri, AK Parti ve CHP grup başkanvekilleri, milletvekilleri, Sayıştay Başkanı Mehmet Damar başta olmak üzere askeri ve mülki idare amirleri tebriklerini iletti.

  TAYLAND MASLAHATGÜZARINDAN ATATÜRK ROZETİ

  Daha sonra basın mensupları ile de tokalaşarak bayramlarını kutlayan Sezer,  yabancı misyon şeflerinin tebriklerini kabul etti.  Tayland Maslahatgüzarı Pornpimon Chandee, Sezer ile tokalaşırken, Sezer'in eline boncuklar ve Atatürk rozeti bıraktı.

  (ANKARA/A.A)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı