GeriGündem İlk temas kuruldu... 'Meclis Başkanlığı için o olursa sorun yok'...Tutuklu vekiller görüşüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  135
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk temas kuruldu... 'Meclis Başkanlığı için o olursa sorun yok'...Tutuklu vekiller görüşüldü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Partili Cemil Çiçek ile görüşmesi öncesi gazetecilere ''Meclis Başkanlığı için Cemil Çiçek'in ismi öne çıkarsa sorun yok'' dedi. AK Partili Haluk İpek ile Cemil Çiçek'in Kılıçdaroğlu ile 4 Temmuz'da yapılacak Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili görüşmesi 25 dakika sürdü. Cemil Çiçek, ziyaretin çerçevesinin dışına çıkılmadığını ve Meclis Başkanlığı için herhangi bir isim üzerinde konuşmadıklarını söyledi. Kılıçdaroğlu ile Haluk İpek görüşmesinde yer alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, görüşmede CHP Milletvekili Rıza Türmen'in tutuklu vekillerle ilgili konuyu açtığını söyledi.

BAHÇELİ KRİTİK GÖRÜŞMEYE KATILMADI  

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Tutuklu vekillerle ilgili CHP'nin teklifi var mı?'' sorusuna ''Arkadaşlarımız değerlendiriyorlar'' cevabını verdi.

 

Kılıçdaroğlu, tutuklu milletvekilleri ile ilgili CHP'nin kanun teklifi vermekten vazgeçtiği yönündeki sorularına cevap vermek yerine ''Görüşme talebi sayın Haluk İpek ve Cemil Çiçek'ten geldi. Meclis Başkanlığı konusunu görüşeceklerini söylediler. Biz de bu konuya sadık kalmaya çalışacağız'' yanıtını verdi.

 

'UZLAŞMACI BİR KİŞİLİĞİ VAR'  


Kılıçdaroğlu'nu TBMM'de karşılamak için bekleyen eski Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Çiçek'in meclis başkanlığına nasıl baktıklarının sorulması üzerine, “Uzlaşmacı bir kişiliği var. Siyasi tecrübesi çok fazla bir insan. Ama aday mı değil mi onu bilmiyoruz” diye konuştu.

Meclis Başkanlığıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, 'Cemil Çiçek'in aday olabileceği izlenimi edindim. Ancak bu benim yorumum.' şeklinde konuştu.


“Aday olursa destekler misiniz?” sorusunu Hamzaçebi, “Onu grup genel kurulu kararlaştırır” diye yanıtladı.


Hamzaçebi, “Aday çıkaracak mısınız?” sorusu yanıtlarken ise “Önce yemin etmemiz lazım. Önümüzdeki öncelikli sorun yemin sorunu” dedi.


GÖRÜŞME 25 DAKİKA SÜRDÜ


Cemil Çiçek ve Halil İpek, Kılıçdaroğlu ile görüşmek üzere saat 11.00'de geldiler. Bu arada girişte CHP’nin hukukçularından Sezgin Tanrıkulu ''Tutuklu vekillerle ilgili bir teklif hazırlıyor musunuz?'' sorusuna “Hayır teklif yok” karşılığını verdi. CHP’den görüşmeye, Sezgin Tanrıkulu, Rıza Türmen, Akif Hamzaçebi ve Muharrem İnce katıldı. 25 dakika süren görüşme sonrası Cemil Çiçek gazetecilere açıklama yaptı. Cemil Çiçek, yemin krizinin gündeme gelmediğini, ziyaretin çerçevesi dışına çıkılmadığını ve herhangi bir isim üzerinde konuşulduğunu söyledi.


Pazartesi Meclis Başkanlığı yapılacağını hatırlatan Çiçek, ''Muhalefetin bu konudaki düşünce ve tavsiyelerini almak için geldik'' dedi.


CHP'DE GÖRÜŞMEDE TUTUKLU VEKİL SORUNUNU GÜNDEME GETİRDİ


Kılıçdaroğlu ile Haluk İpek görüşmesinde yer alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, görüşmede CHP Milletvekili Rıza Türmen'in tutuklu vekillerle ilgili konuyu açtığını söyledi.


Tanrıkulu, "Rıza Türmen görüşmede tutuklu vekilllerin durumunun hukuka aykırı olduğunu söyledi. Bunun Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ile Anayasanın 90. maddesine aykırı olduğunu belirtti" dediğini aktardı.


Ancak, CHP'nin konuyu bu şekilde açmasına rağmen Cemil Çiçek'in 2002 ve 2005 yıllarında CMK hazırlanırken bu durumun öngörülmediğini söylemekle yetindiğini aktardı.


Tanrıkulu, meclis başkanlığı için isim konusunun konuşulmadığını belirti. AK Parti'nin yarın yapılacak teamül yoklaması öncesinde nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade etti. Tanrıkulu CHP'nin tutuklu vekilllerle ilgili teklifi olmadığını da tekrarladı. 


"BEN TOPAL ÖRDEK GİBİYİM"

Görüşmeye katılan Rıza Türmen ise hakimlerin AİHM kararlarını ve AİHM Sözleşmelerini yeteri kadar dikkate almadıkları konusunda Cemil Çiçek'in de kendileriyle mutabık olduğunu söyledi.


''AK Parti'nin tutuklu vekillerin sorununu çözümü için bir adım atma niyeti var mı?'' sorusuna ise Türmen, "Böyle bir işaret görmediğini, almadığını" belirtti.

CHP'nin tutuklu vekillerin serbest bırakılmasıyla ilgili şu an için bir teklifinin de olmadığını anlattı.


Muharrem İnce ise görüşmeyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı. İnce, "Ben topal ördek gibiyim. 13.30'da grup başkanlığı seçimi bitsin 14.30'da konuşuruz" dedi

Böylece grup başkanvekilliği sıfatı olmadığı için seçilinceye kadar konuşmayacağı mesajını verdi. 

 

CHP'li Süheyl Batum ise ''Onlar teklif vermezse bize göre teklife gerek yok. Ama onlar bize ne lazımmış, biz anlamadık, bu işi biz bilmiyoruz derlerse de bakarız'' dedi.

 

CHP LİDERİ: DAHA DEĞERLENDİRMEDİK

 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ''Hükümet teklif vermezse siz verecek misiniz?'' sorusuna ''Bir bakalım daha değerlendirmedik'' yanıtını verdi.


YENİ BAŞKAN CEMİL ÇİÇEK OLACAK

 

100. MADDE KRİZİ ÇÖZER Mİ?

Yorumları Göster
Yorumları Gizle