Gündem Haberleri

  İlk tahliyeler Bolu'dan başladı

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Af yasasının Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından ilk tahliyeler Bolu'dan yapıldı. Bolu Kapalı ve Açık Cezaevi'nde bulunan 150 mahkum ve hükümlüden 50'si tahliye edildi.

  Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Karabeyoğlu, 15 günden bu yana dosyaları hazırladıklarını, yasa kendilerine henüz ulaşmadan Resmi Gazete'yi alarak, mahkemelere dosyaları bu sabahtan itibaren gönderdiklerini bildirdi. Karabeyoğlu mahkumlara hitaben yaptığı konuşmada da, ''Bu size yeni bir fırsat, bu fırsatı dışarıya çıkınca iyi değerlendirin ve suç işleyerek tekrar cezaevine dönmeyin'' dedi.

  İlk tahliye PKK'ya yardımdan

  Bolu Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Açar, "Bugün 6 saatir 2 hakimle birlikte 4616 sayılı yasadan yararlanacak mahumların dosyalarını inceledik. İlk tahliye kararı, Kıbrıscık Cezaevi'nde terör örgütü PKK'ya yardım ve yataklık suçundan 3 yıl 9 ay ceza alan Şükrü Koçyiğit isimli mahkumun tahliye kararı oldu. Bolu'da ilk tahliye kararı ise adam öldürmekten 15 yıl ağır hapis cezası alan Yıldırım Barut'un tahliye kararı oldu. Adam öldürmek suçundan 2.5 yıldır yargılanan Mustafa Özer, duruşması sürerken tahliye kararı çıktı."

  Mahkumların tahliye sevinci

  Sivas Yarıaçık Cezaevi'nden, af yasasıyla tahliye olan 63 yaşındaki kadın mahkumun tahliye kararını Cumhuriyet Başsavcısı Nadir Özkardaş tebliğ etti.

  1996 yılında Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adam öldürmeye tam teşebbüsten 20 yıl 10 ay hapis cezası verilen Hüsnüye Çerçi tahliye kararını Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Nadir Özkardaş'tan aldı.

  Çerçi, çok mutlu olduğunu belirterek, ''inşallah geride kalan arkadaşlarım da kurtulur ve benim yaşadığım bu sevinci yaşarlar ''dedi.

  Türk: Af iyi değerlendirilsin

  İlk saptamalara göre Aydın Cezaevi'ndeki 77, Uşak Cezaevi'nde 105, Çankırı Cezaevi'nde 100, Eskişehir Cezaevi'nde 233ve Buca Cezaevi'nde 200 kişi aftan yararlanabilecek.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, af yasasının yararlananlara çok önemli bir fırsat verdiğini belirterek "Bu, toplumun onurlu saygın bireyleri olarak hayatlarnı sürdürme olanağıdır. Herkesin iyi değerlendirmesi gerekir" dedi.

  Af yasasının toplumsal barış için olduğu kadar cezaevleri reformu için de önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Türk, bakanlık olarak bu fırsatı en iyi şekilde kullanacaklarını kaydetti.

  Ankara

  Ankara İnfaz savcıları Halil Yeniçıkan, Adil Kubat, Mustafa Sağıroğlu ve Cihat İpekçi, mesai saatinin başlamasıyla birlikte dün cezaevlerinden istedikleri tutuklu ve hükümlü dosyalarını incelemeye aldılar.

  Savcılar hangi tutuklu veya hükümlünün bu yasadan yararlanıp yararlanamayacağını tespit ettikten sonra, tutuklu ve hükümlü hakkında kararı veren mahkemeye, 'şartla tahliye' yazısı gönderiyorlar.

  Tahliyeler öğleden sonra

  Bu arada, duruşma savcıları da Yasa'dan yararlanan tutukları tespit edip, bunların serbest kalmaları ilişkin yazıları infaz savcılığına gönderiyorlar.

  Başsavcılık'ın, aynı zamanda tutuklu ve hükümlülerin sabıka kayıtlarını da Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nden talep ettiği belirtildi. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü'nün, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın ilk etapta 526 tutuklu ve hükümlünün sabıka kayıtlarının bildirilmesi için yaptığı başvuruyu tamamlamak üzere olduğu bildirildi. Yetkililer, cezaevlerinden tahliye işlemlerinin öğleden sonra gerçekleşebileceğini işaret ettiler.

  Buca

  Buca Cezaevi Savcısı Yaşar Aslan cezaevinde 1500 civarında tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek, "İlk etapta hükümlü olan 200 civarında kişi salıverilecek. Bizim cezaevimiz aynı zamanda bir tutukevi olduğundan, çok sayıdaki tutuklu ile ilgili kararları mahkeme verecek. İnfaz savcılarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda resmi gazete bize ulaşmadığı için salıverme söz konusu değil" dedi.

  Aydın

  Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinden alınan bilgilere göre, Aydın Cezaevi'nden ilk etapta 77 kişi bırakılacak. Yetkililer, gerekli yazıların henüz kendilerine ulaşmadığını, ancak çalışmaların sürdürdüğünü kaydettiler.

  Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinden alınan bilgiye göre de, şartla salıverilme yasasından cezaevinde bulunan 487 mahkumdan 105'i yararlanacak. Yetkililer, bu kişilerle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü, ancak şu an için bir tahliyenin söz konusu olmadığını ifade ettiler.

  Çankırı

  Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 100'e yakın tutuklu ve hükümlünün tahliyesinin bayrama kadar tamamlanabileceği bildirildi.

  Çankırı Cumhuriyet Başsavcısı Ertem Türker, 100'e yakın tutuklu vehükümlünün bayrama kadar tahliye edilebilmesi için kendisiyle birlikte3 savcının aralıksız olarak çalıştıklarını söyledi.

  Eskişehir

  Eskişehir'de bulunan özel tip, kapalı ve yarıaçık cezaevlerinden 223 mahkumun salıverileceği bildirildi.

  Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Turna, özel tip cezaevinden mevcut 307 tutuklu ve hükümlüden 34 mahkumun, kapalı cezaevinden 323 tutuklu ve hükümlüden 88'inin, yarıaçık cezaevinden de 118 mahkumdan 101'inin yasa kapsamında salıverileceğini belirtti.

  Turna, bakanlıktan emir beklediklerini, emir gelince yasal işlemlerin tamamlanarak salıvermeye başlayacaklarını kaydetti.

  Turna, Eskişehir Özel Tip Cezaevi'nde kalan mahkumlardan çoğunun yasa kapsamı dışında kaldığını, bunlardan sadece Avrasya Gemisi'ni kaçıran grubun lideri Muhammed Emin Tokcan'ın yasadan yararlanarak salıverileceğini bildirdi.

  Affa sevinenler ve üzülenler
  Cezaevi önünde heyecanlı bekleyiş
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı