Gündem Haberleri

  İlk sözleri

  Hürriyet Haber
  01.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İdam kararından sonra avukatlarına espri yapan Apo, ‘‘Çok rahatım. Bunu bekliyordum. Siz benden daha rahatsızdınız. Bazılarınız şoku atlatamamış görünüyor’’ dedi. Öcalan, barış için herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi.

  İdam kararı açıklandıktan sonra avukatlarıyla 1.5 saat görüşen bölücübaşı Abdullah Öcalan, ‘‘Çok rahatım. Bu kararı bekliyordum, sürpriz olmadı’’ dedi. Avukatlarına espri de yapan Öcalan, ‘‘Bir insanın karşılaşabileceği en kritik pozisyondaydım. Ama rahattım. Siz bile benden daha rahatsızdınız. Bazılarınız şoku üzerinden hálá atamamış görünüyor’’ diye konuştu. Avukat Doğan Erbaş, Öcalan'ın idam kararına bakışını şu cümlelerle özetlediğini söyledi:

  200 YILLIK SORUN

  Ortada 200 yıllık bir sorun var. Nasıl bu hale geldi bilmiyorum. Ama ben yaratmadım. Uzun süreli, belirsiz bir geleceğe ertelenecek olan, tahrifatları açısından ağırlaşacak olan bir başlangıcın nedeni olmak istemiyorum. Bu beni derinden yaralıyor. Böyle bir ihtimali düşünmek bile beni çok üzüyor.

  CAN DERDİNDE DEĞİLİM

  Canımın derdine düşmedim. Yaşım ortada. Kısa vadeli bir çözüm bile hürriyetimi geri vermez. Kişisel kaygım, kaybedecek hiçbir şeyim yok. Sadece, sorunun çözümünde anahtar rol oynayacağımı biliyorum.

  İDAMIM ÇÖZÜM DEĞİL

  Bundan sonra yaşanacak politik gelişmeleri bekliyorum. Gelişmeler beni heyecanlandırıyor. Beklediğim birşeyler var. Kamuoyunun idam edilmememin çözüm olacağını anlamasını bekliyorum.

  SİLAHLAR SUSSUN

  Mahkeme sürecinde, savunmamda komplonun boyutları, Türkiye'ye geliştirilmeye çalışılan komplo; Kürt-Türk çatışması yaklaşımımla bir yerde boşa çıkarıldı. Barış ve kardeşliği işlemem ve demokratik çözüm yönündeki çağrılarımla bunlar biraz boşa çıkarıldı. Barış için herkesi üzerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Sorunun çözümü, Türkiye'de siyasi istikrarı sağlayacaktır. Türkiye, bu yolla ağır ekonomik sorunlarını çözebilir. Çözümden başka bir yol yok. Bu kaçınılmaz. Silahlar susarsa, Türkiye'deki kilitlenme açılır, büyük bir rahatlama olur. Türkiye büyük bir potansiyel olur, güç olur. Türkiye, Kürtler'e küçük bir yaklaşımıyla büyük yükten kurtulur. Bu zor da değil.

  AİHM'YE BAŞVURACAKLAR

  Asrın Hukuk Bürosu'nda basın toplantısı düzenleyen Öcalan'ın avukatları, idam kararının durdurulması için, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlandıklarını söylediler. Avukat Doğan Erbaş, Öcalan'ın korsanvari bir şekilde Türkiye'ye getirildiğini, davada hukukun rafa kaldırıldığını ileri sürdü. Avukat Kenan Sidar ise ‘‘Öcalan çıkıp, özür diledi. Savaşın diğer taraflarının da bunu yapması gerekir’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı