Gündem Haberleri

  İlk şehit mezarı başında anıldı

  Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)
  15.08.2009 - 17:33 | Son Güncelleme:

  SİİRT’in Eruh İlçesi'nde 15 Ağustos 1984'te terör örgütü PKK’nın düzenlediği ilk silahlı saldırıda şehit düşen Süleyman Aydın, Erzincan'ın Mertekli Köyü'ndeki mezarı başında anıldı.

  Mezarı başında anıldı 

  Şehit Aydın'ın ablası 53 yaşındaki Gülizar Aydın ve ağabeyi 66 yaşındaki Cemal Aydın, aradan geçen çeyrek asıra rağmen acılarının dinmediğini ve terör örgütüyle müzakere yapılmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

  PKK'nın terör eylemlerini başlattığı ilk eylem olan 15 Ağustos 1984'teki Eruh baskınında şehit düşen Jandarma Komando Er Süleyman Aydın, mezarı başında anıldı. Erzincan’a yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Mertekli Köyü'nde yaşayan işçi emeklisi 4 çocuk babası ağabeyi Cemal Aydın ile ablası Gülizar Aydın, 25 yıl önce PKK’nın karakol baskınında şehit ettiği kardeşleri Süleyman Aydın’ın acısını hiç unutamadıklarını bildirdi. Kayıtlara PKK terörüne verilen ‘ilk şehit’ olarak geçen kardeşinin 22 yaşında hayata veda ettiğini anımsatan Cemal Aydın, “Keşke ilk şehit olan kardeşim, son şehit olsaydı. Ama 25 bin yıldan beri şehit vermeye devam ediyoruz” dedi. Hükümetin PKK'yı muhatap aldığını iddia eden Cemal Aydın şunları söyledi:
  “Ateş düştüğü yeri yakar. Fakat 25 yıldan bugüne kadar neler değişti? Niçin kan dökülüyordu? Bugün görüyoruz ki onlar muhatap alınmaya çalışılıyor. Bugün kardeşimin, şehidimizin 25’inci ölüm yıldönümünde İmran’lıdan gelecek bir yol haritası bizi derinden üzmektedir. 25 yıl önce kaybettiğimiz kardeşimin anısının önünde bugün saygı ile eğilirken, içimizde bir burukluk var. Çünkü Süleyman’ın hayata veda ettiği gün, Kürt açılımı için İmranlı’dan bir yol haritası bekleniyor. Terör örgütü ile istişare edilmesi bizleri çok üzüyor. Bu durum bizleri derinden yaralıyor. Yurttaş olarak öğrenmek ve görmek istiyoruz. Yol haritası ne demektir? Ben Kürt açılımı denilen şeyi sindiremiyorum. Demokratik açılım, insan hakları ve özgürlüklerden yanayım. Ama ayrışmalardan, Kürt açılımından yana değilim. Bu nedenle bir şehit ailesi olarak hüzün duyuyorum. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’sız, PKK’sız bir çözüm olmayacağını söyledi. Bugüne kadar demek ki hükümetimiz bunlardan haberdarmış. Biz şehit aileleri ise haberdar değilmişiz”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı