Gündem Haberleri

  İlk Şam raporu geldi

  Uğur ERGAN / ANKARA
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton’la görüşmesinden sonra Suriye ile ilgili kurulması kararlaştırılan çalışma gruplarından birisi olan “İstihbarat paylaşımı grubu”, başkent Şam’dan ilk somut bilgileri almaya başladı.

  Grubun eşzamanlı olarak Ankara ile Washington’a aktardığı bazı önemli bilgiler şunlar:

  Para kaçıyor Esad’ın yanında gibi gözükmek zorunda kalan Suriyeli zengin iş adamları, paraları ve aile yakınlarını ülke dışına çıkarmaya başladı. Bu durum, Şam’da iş hayatını durma noktasına getirmiş durumda.

  Yemen formülü Yakınında olan önemli siyasi isimler Esad’a Yemen formülünün ciddi şekilde düşünülmesi gerektiğini söylemeye hazırlanıyor. (Daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile ABD Başkanı Barack Obama’nın gündeme getirdiği bu formülü kabul etmesi halinde Esad, Yemen’de olduğu gibi devlet başkanlığını bırakacak ancak yönetimde rejimden bazı kişiler kalacak. Bu yönetim Suriye’yi demokratik seçimlere hazırlayacak.)
  Radikalizm korkusu Gözardı edilmeyecek bir kesim, Suriye’de radikal dincilerin iktidara gelmesinden de büyük kaygı duyuyor.       

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı