Gündem Haberleri

  İlk sahura saat kaçta kalkılacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri

  Hürriyet Haber
  15.05.2018 - 21:33 | Son Güncelleme:

  Diyanet İşleri Başkanlığı 2018 yılının güncel imsakiye bilgilerini paylaştı. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm illerde iftar ve sahur saatleri belli oldu. İşte, il il sahur ve iftar vakitleri...

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı sahur ve iftar vakitleri, Ramazan ayının gelmesiyle ve ilk sahurun bu gece idrak edilecek olmasıyla birlikte milyonlarca vatandaşlar tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerde yaşayan vatandaşlar da bu akşam sahura kaçta kalkacaklarını merak ediyorlar. Peki, ilk sahura saat kaçta kalkılacak? İşte, il il sahur ve imsakiye vakitleri.

  Ramazan imsakiyesi 2018 sayfasına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gördüğünüz resim açılacaktır. Hangi şehrin imsakiye bilgisini görmek istiyorsanız, aşağıda gördüğünüz 'İstanbul' yazısının yanındaki küçük oka tıklayarak şehir bilgisini değiştirebilirsiniz .

  İlk sahura saat kaçta kalkılacak İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakitleri

  Ramazan süresince aktif olacak bu sistemin yanı sıra ramazan için hazırladığımız özel sayfamızdan tüm merak edilen soruların cevaplarını öğrenebilir, ayrıca 'ramazanda sağlık' ve 'bugün ne pişirsem' bölümlerinden de faydalanabilirsiniz.

  TÜM İLLERİN İMSAKİYE SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  Sahur nedir?

  Sahur kelimesi zaman zaman " Seher" olarak ta kullanılmaktadır. "Seher" aslında Arapça bir kelimedir. Türkiye'de ise daha çok "Sahur" kelimesi kullanılmaktadır.

  Sahur, oruç tutan kişilerin imsak vaktine girmeden önce yediği yemeğe denmektedir. Sahur yemeği, imsak vakti ezanı okunması ile birlikte son bulmaktadır. Ramazan ayı dışında bu vakit sabah ezanı vaktidir. Bu yüzden; sahur vakti ne zaman başlıyor, sahur ne zaman bitiyor gibi ramazan ayının sahur saatleri ile ilgili sorularınız varsa sabah namazı saatleri de sizlere aynı sorunun yanıtını vermiş olacaktır.

  Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

  Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

  Şevval orucunun hükmü nedir?

  Ramazan’da tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi?

  Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütü- nünde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir.

  Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de nafile yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı